Colinzation and the erosion of traditional masculinity in Weep Not, Child
'Weep Not, Child' romanında sömürgeleşme ve geleneksel erkekliğin aşınması
  1. Tez No: 961679
  2. Yazar: KALTOUM FATHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP SARIARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezin amacı, Ngugi'nin Weep Not, Child adlı eserini postkolonyal ve toplumsal cinsiyet perspektifinden incelemektir. Bu çalışma, sömürgeleştirmenin, şiddet ve baskı yoluyla sömürülen bireylerde nasıl bir erkeklik krizi yarattığını ortaya koymaktadır. Sömürgeci, erkeklerin erkeklik duygusuna ulaşmalarını sağlayan yolları sistematik olarak ellerinden alarak, bu duyguyu yok etmeye çalışmaktadır. Bu araştırma makalesi, Kikuyu halkının kendilerine özgü erkeklik anlayışından, bu anlayışı sorguladıkları ve şüpheyle yaklaştıkları bir duruma geçişini incelemektedir. Bu tezin, karakterlerin analiz edilmesi ve onların öz şüphe ile kendini suçlama eğilimlerinin incelenmesi yoluyla bu dönüşüm aktarılmaya çalışılmaktadır. Makale ayrıca, sömürgecinin daha önce toplulukları içinde otorite sahibi olan ve söz hakkı bulunan erkekleri nasıl marjinalleştirdiğine ve susturduğuna odaklanmaktadır. Bu çalışma, erkekliğin ellerinden alınmasının nihayetinde sömürgeciye karşı bir başkaldırıya ve erkekliklerini yeniden kazanmak ve kanıtlamak amacıyla baskıcının şiddet pratiklerini taklit eden şiddet yanlısı grupların ortaya çıkışına nasıl yol açtığını ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore Ngugi's Weep Not, Child from a postcolonial and gender perspective. It sheds light on how colonization creates a masculinity crisis in the colonized subjects by the exercice of violence and oppression. The colonizer systematically attempts to destroy the sense of masculinty in men by depriving them from the pathways that leads to it. This thesis examines the transition of the Kikuyu people from their own notion of manhood to a state of questioning and doubting it. It attempts to convey that through analyzing the characters and scrutinizing their self-doubt and blame. It also focuses on how the colonizer marginalizes the men who previously had authority and had a a voice in their community, and how they silence them. It aims to demonstrate how the emasculation of men, eventually, leads to their uprising against the colonizer, and the emergence of violent groups who imitate the oppressor's practice of violence in order to assert their manhood and reclaim it.