Okul öncesi eğitiminde performans değerlendirme amacıyla kullanılan araçların karşılaştırılması
Performance in preschool education comparison of tools used for evaluation purposes
  1. Tez No: 961689
  2. Yazar: ESRA NUR KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN KAYA UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada Sakarya şehrinde mesleğini icra eden okul öncesi öğretmenlerinin performans değerlendirme amacıyla kullandıkları ölçme araçlarının birbirleri ile karşılaştırılarak güvenirlik bakımından en uygun aracın belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma verileri, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Sakarya ili Adapazarı ilçesindeki Adapazarı Anaokulu'nda görev yapan 8 okul öncesi öğretmenin, Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Arttırılması Projesi- Okul Öncesi Eğitim Programı içerisinde bulunan Sosyal Duygusal Gelişim ve Değerler Alanı'ndan seçilen bir kazanım-gösterge için 121 öğrenciye ait puanladığı veri toplama araçlarından elde edilmiştir. Araştırmada araştırmacı tarafından geliştirilmiş“Ön Puanlama Aracı, Kontrol Listesi, Derecelendirilmiş Puanlama Aracı”adlı üç adet form kullanılmıştır. Verilerin analizinde EduG programı ile Genellenebilirlik Kuramına dayalı varyans değerleri hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda, okul öncesi eğitimde performans değerlendirme amacı ile kullanılan öğretmenin genel kanısına yönelik ön puanlama aracının güvenilir olmadığı, kontrol listelerinin güvenilir olduğu fakat en yüksek güvenirliğe derecelendirilmiş puanlama aracının sahip olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin performans değerlendirme yaparken kişisel kanılarını kullanmaktan ziyade kontrol listesi veya derecelendirilmiş puanlama aracı kullanmaları ve bu konuda öğretmenlere hizmet içi eğitim verilmeleri gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the most appropriate tool in terms of reliability by comparing the measurement tools used by preschool teachers practicing their profession in Sakarya city for performance evaluation. Descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The research data were obtained from the data collection tools that 8 preschool teachers working in Adapazarı Kindergarten in Adapazarı district of Sakarya province in the 2023-2024 academic year scored 121 students for an outcome-indicator selected from the Social Emotional Development and Values Area in the Project for Increasing Quality and Access in Early Childhood Education - Preschool Education Program. Translated with DeepL.com (free version) Three forms developed by the researcher, namely“Pre-Scoring Tool, Checklist, Graded Scoring Tool”were used in the study. In the analysis of the data, variance values based on the Generalizability Theory were calculated with the EduG program. As a result of the research, it was seen that the pre-scoring tool for the general opinion of the teacher used for performance evaluation in preschool education was not reliable, the checklists were reliable, but the graded scoring tool had the highest reliability. As a result of the research, suggestions were made such as using a checklist or graded scoring tool rather than using personal judgment in performance evaluation and providing in-service training to teachers on this issue.