LGBTI+ individuals' relationships with their pets
LGBTI+ bireylerin evcil hayvanlarıyla ilişkileri
  1. Tez No: 961690
  2. Yazar: OKAY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE BOLAK BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez araştırması, LGBTİ+ bireylerin evcil hayvanlarıyla ilişkisini incelemektedir. LGBTİ+ bireyler, ayrımcılık ve damgalanma nedeniyle daha yüksek düzeyde stres ve ruh sağlığı sorunları yaşamakta ve bu ek stresle başa çıkmak için kendilerine özgü yöntemler geliştirme ihtiyacı duymaktadırlar. Bu yöntemlerden biri hayvanlarla kurulan arkadaşlık olabilir. Mevcut çalışma, Türkiye'de yaşayan LGBTİ+ bireylerin hayvan dostlarıyla olan deneyimlerini tematik analiz yöntemiyle derinlemesine araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla 10 LGBTİ+ birey ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda beş tema geliştirilmiştir: desteklenmiş hissetmek ve artan iyi oluş hali, bakım verme yükü, evcil hayvanların ilişkiler üzerindeki etkisi, kişisel gelişim ve dönüşüm, LGBTI+ kimliği üzerinden evcil hayvanlarla ilişki kurma. Tez şu bulgularla anlayışı geliştirerek alanyazına katkıda bulunmaktadır: ortak baskılanma deneyimleri temelinde LGBTİ+ bireylerin hayvanlara hissettikleri yakınlık, sokak hayvanlarına karşı duyarlılığın artması ve bunun sonucunda hissedilen üzüntü, farkındalığın arttığı algısı ve onlar için bir şeyler yapma çabası. Diğer özgün bulgular ise şunlardır: Bakım verme eylemlerinin olumlu etkisi, evcil hayvanların ortak bakım görevleri aracılığıyla başkalarıyla yakınlık kurmayı teşvik etmesi, evcil hayvanla ilişkide geliştirilen çeşitli beceriler ve başa çıkma stratejileri sayesinde yaşamda ve ilişkilerde artan tolerans ve psikolojik dayanıklılığı işaret eden kişilik değişimleri tanımlamaları. Bu bulgular, Türkiye'de yaşayan LGBTİ+ bireylerin iyi oluşlarına ve dayanıklılıklarına evcil hayvanların nasıl katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar ilgili alanyazın bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis research investigates the relationship of LGBTI+ individuals with their pets. LGBTI+ individuals experience a higher amount of stress and mental health challenges due to discrimination and stigma, and need to develop unique ways of coping with this additional stress. One such method could be animal companionship. The current study aimed to further explore the experiences of LGBTI+ individuals with their animal companions in Türkiye using thematic analysis. Semi-structured interviews with 10 LGBTI+ individuals were conducted. Through analysis, five themes were developed: feeling supported and improved well-being, caregiving burden, the influence of pets on relationships, personal growth and transformation, relating to pets through the LGBTI+ identity. The thesis contributes to the literature by expanding the understanding with the following findings: closeness felt by LGBTI+ individuals towards animals on the basis of common oppressive experiences endured, and sensitization to street animals and resulting sadness, perception of increased awareness, and efforts to do something for them. Other unique findings were: the positive effect of caregiving acts, pets fostering closeness with others by shared caregiving tasks, described personality changes that indicate an increased tolerance and resilience in life and in relationships, through various skills or coping strategies developed in the relationship with the pet. These findings describe ways in which pets contribute to the well-being and resilience of LGBTI+ individuals in Türkiye. These results are discussed in the context of the relevant literature.