Heuristic evaluation of sonic experience in Hellblade: Senua's Sacrifice: Investigating the affect and practicality of sound
Hellblade: Senua's Sacrifice oyunundaki işitsel deneyimin sezgisel değerlendirmesi: Sesin duygulanım ve işlevselliği
- Tez No: 961693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAKIR AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dijital Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, daha önce tasarlanmış UX (Kullanıcı Deneyimi) ve PX (Oyuncu Deneyimi) çerçevelerinden sesle ilgili sezgisel ölçütleri derlemeyi ve bunları duygusal ve pratik yönleri açısından bir değerlendirme aracı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, yenilikçi 3D binaural ses kullanımı nedeniyle Hellblade: Senua's Sacrifice oyununa odaklanmaktadır; bu özellik, ses tasarımının bilişsel-duygusal etkilerini analiz etmek için oyunu ideal bir örnek haline getirmektedir. Bu tez, çeşitli platformlardaki incelemeleri ve anket yanıtlarını analiz etmekte, ardından bu verileri oyunun ses tasarımı bağlamında pratiklik ve duygusal etki açısından haritalandırmaktadır. Sesle ilgili sezgisel ölçütlerin ve bunların pratiklik-duygusallık kategorileriyle sınıflandırılmasının ortaya konması, oyuncu deneyimi araştırmalarında ses deneyimi (SX) alanındaki boşluğu aydınlatmaktadır. Böylece, oyunda ses öğelerinin pratik ve duygusal yönleri ile ses odaklı sezgisel ölçütler arasında bir bağ kurularak bu boşluk SX kavramı ile doldurulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research attempts to compile sound-related heuristic criteria from previously established UX and PX (Player Experience) frameworks and investigate them as an evaluation tool regarding their affective and practical facets. The study focuses on Hellblade: Senua's Sacrifice due to its innovative use of 3D binaural audio, making it an ideal case for analyzing the cognitive-emotional impacts of sound design. This thesis analyzes reviews from various platforms and survey responses, which are later analyzed to map them to their practicality and affectiveness regarding the subject game's sound design. Shedding light on sound-related heuristics and their categorization of practicality and affectiveness highlights the gap of sonic experience in player experience research, forging a link between practical-affective aspects of game audio elements and sound-related heuristics, filling that gap in player experience with SX (sonic experience).