Exploring prep school instructors' usage of AI based on UTATUT2 model
UTAUT2 modeline dayalı olarak hazırlık okulu eğitmenlerinin yapay zekâ kullanımının incelenmesi
  1. Tez No: 961694
  2. Yazar: EDWARD FRANCIS WILLIAM CAUDWELL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yapay zekânın eğitimde üretken formlarının ortaya çıkmasından bu yana, kurumlar bu tür araçların ders planlamasını nasıl geliştirebileceğini, öğretim görevlerini otomatikleştirebileceğini ve kişiselleştirilmiş öğrenmeyi nasıl destekleyebileceğini araştırmaya başlamıştır. Ancak, ChatGPT gibi araçlara olan ilginin artmasına rağmen, öğretmenlerin öğretim bağlamlarında yapay zekâya yönelik algıları, özellikle İngilizce dil eğitimi alanında, hâlâ yeterince araştırılmamıştır. Yükseköğretim ortamlarında öğretmen merkezli benimsemeye odaklanan ve UTAUT2 gibi standartlaştırılmış modelleri kullanan çalışmalar ise oldukça sınırlıdır. Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin yapay zekâ araçlarını kullanmanın getirdiği fayda ve zorluklara ilişkin algılarını incelemeyi ve bu araçları derslerinde kullanma istekliliklerini ve yetkinliklerini etkileyen kurumsal ve bireysel faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, İstanbul'daki özel bir üniversitenin İngilizce Hazırlık Programı'nda yürütülmüştür. Karma yöntem tasarımı kullanılarak, 51 öğretmenden UTAUT2 tabanlı bir anket yoluyla nicel veriler toplanmıştır. Performans beklentisi, çaba beklentisi, sosyal etki, kolaylaştırıcı koşullar, hazza dayalı motivasyon, alışkanlık ve davranışsal niyet gibi yapılar arasındaki ilişkileri incelemek için tanımlayıcı istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Yapay zekânın bağlamsal ve pedagojik yönlerine dair ek veriler ise on öğretmenle yapılan görüşmeler ve odak grup tartışmaları aracılığıyla elde edilen nitel bulgulardan sağlanmıştır. Sonuçlar, öğretmenlerin öğrenci kullanımı, belirsiz politikalar ve etik meseleler hakkında bazı şüpheleri dile getirmelerine rağmen, genel olarak yapay zekâ araçlarının ders hazırlığı ve verimlilik açısından faydalı olduğunu düşündüklerini ortaya koymuştur. Benimseme eğilimleri büyük ölçüde kurumsal destek, meslektaş kullanımı ve algılanan kullanım kolaylığı gibi unsurlardan etkilenmiştir. Bu çalışma, eğitim ortamlarında etik ve verimli yapay zekâ kullanımını mümkün kılacak kurumsal düzenlemeler ve destek sistemlerinin oluşturulmasına yönelik kanıtlar sunmakta; ayrıca öğretim elemanlarının yükseköğretim dil programlarında yapay zekâ entegrasyonuna nasıl baktıkları konusunda da önemli içgörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the emergence of generative AI in education, institutions have begun to explore how such tools can enhance lesson planning, automate instructional tasks, and support personalised learning. However, despite growing interest in tools such as ChatGPT, instructors' perceptions of AI in teaching contexts remain underexplored, particularly in English language education. Studies focusing on teacher-centred adoption in higher education settings, especially those employing standardised models such as UTAUT2, are still limited. This study aims to examine how English language instructors perceive the benefits and challenges of using AI tools and identify the institutional and personal factors influencing their willingness and ability to adopt AI in their teaching practices. The research was conducted at the English Preparatory Programme of a private university in Istanbul. Using a convergent mixed methods design, quantitative data were collected from 51 instructors through a UTAUT2-based survey. The results were analysed using descriptive statistics, correlation, and regression tests to examine the relationships between constructs such as performance expectancy, effort expectancy, social influence, facilitating conditions, hedonic motivation, habit, and behavioural intention. Additional insight on the contextual and pedagogical aspects of AI adoption came from qualitative data collected via interviews and focus groups with ten instructors. The results revealed that although teachers voiced doubts about student use, lack of clear policies, and ethical issues, they generally felt AI tools were helpful for lesson preparation and efficiency. Adoption trends were much shaped by elements like institutional backing, peer use, and perceived simplicity of use. This study gives evidence for the establishment of institutional regulations and support systems to enable ethical and efficient AI use in educational environments as well as insight on how faculty view AI integration in higher education language programs.