Antik Yunan'da doğa ve etik
Nature and ethics in Ancient Greece
- Tez No: 961692
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Antik Yunan görüşünde, felsefe öncesi düşünüşten itibaren doğanın bir düzene sahip olduğu ve bu düzenin iyi ve güzel olduğu düşüncesi vardır. Antik Yunan düşünürlerine göre doğada bir yasa vardır ve bu yasa insana ve topluma yansımalıdır. İnsanın doğadaki düzeni anlaması ve bu düzenle uyumlu bir yaşam sürdürmesi etik olarak değerlendirilmiştir. Antik Yunan görüşünde etik yaşam, insanın doğasına uygun davranış geliştirmesi ve doğa düzeniyle uyumlu bir varoluş sürdürmesidir. Bu aynı zamanda insanın görevidir. Bu bakış açısına göre etik davranış, toplumsal dengeyi ve ahengi inşa eden doğal bir görev olarak görülmüştür. Böylece doğa toplumsal düzene yön veren bir ilke haline gelir. Bu görüşü özellikle Pythagoras'ın harmoni ve Herakleitos'un logos kavramlarında görmekteyiz. Biz de tezimizde Antik Yunan felsefesinde physis ve etik kavramları araştırılarak bunlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
In Ancient Greek thought, from the pre-philosophical period onward, there was a prevailing belief that nature possesses an inherent order, and that this order is both good and beautiful. According to Greek thinkers, there exists a law (nomos) within nature, and this law ought to be reflected in human life and social organization. The human effort to understand this natural order and to live in harmony with it was considered an ethical responsibility. An ethical life, in this view, entails cultivating behavior in accordance with human nature and sustaining an existence aligned with the order of nature. This is also seen as a fundamental duty. From this perspective, ethical conduct is regarded as a natural obligation that constructs social balance and harmony. Thus, nature becomes a guiding principle for societal order. This outlook is especially evident in Pythagoras's concept of harmony and Heraclitus's notion of logos. In our thesis, we aim to explore the concepts of physis and ethics in Ancient Greek philosophy and examine the relationship between them.