Sosyal medyanın aile üzerindeki etkisi: Facebook örneği
The effect of social media networks use on family relationships case study: Facebook
  1. Tez No: 961695
  2. Yazar: NOUREDDINE LEBOUKH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN TAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sosyal medya kullanımının, özellikle Facebook'un aile ilişkileri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışma, Facebook kullanımının kullanıcılar arasında izolasyona ve « İçe kapanmaya" neden olup olmadığını, aile görevlerinin ihmal edilmesine yol açıp açmadığını veya Facebook'un aile içinde sorunlara ve çatışmalara neden olup olmadığını incelemektedir. Ayrıca, aşırı Facebook kullamının etkilerinin cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediğini de incelemektedir. Çalışmada betimsel yaklaşım izlenmiştir. Örneklem kümesi basit rastgele örneklemeyle seçilen psikoloji öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu nedenle, beş bölümden oluşan bir Anket hazırlandı. Çalışma verilerini işlemek ve analiz etmek için, SPSS ve T-testi kullanılarak frekanslar, yüzdeler, aritmetik ortalamalar ve standart sapmalar hesaplandı. Cinsiyet değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar belirlendi. İstatistiksel işlem aşağıdaki sonuçları verdi: Sosyal paylaşım sitelerini (Facebook) kullanmak izolasyona ve içe dönüklüğe yol açmaz. Ailevi görevlerin ihmal edilmesine yol açmamaktadır. Ailevi sorunlara ve anlaşmazlıklara yol açmamaktadır. aile ilişkileri üzerindeki etkisinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to research the impact of social media use, particularly Facebook, on family relationships. This study examines whether Facebook use causes isolation and withdrawal among users, leads to neglect of family duties, or whether Facebook causes problems and conflict within the family. It also examines Whether the consequences of excessive Facebook use differs by gender. The study used a descriptive approach. The sample consists of regular hand-picked psychology components with simple settings. Therefore, a questionnaire consisting of five sections was prepared. SPSS and T-test were used to process and analyze the study pieces, and frequencies, percentages, arithmetic means and standard deviations were calculated. Permanently significant differences were determined according to the gender variable. The statistical process yielded the following results: Using social networking sites (Facebook) does not lead to isolation and introversion. It does not pave the way for family mistakes not to be neglected. It does not lead to family events and disagreements. There is no permanent significant difference in the impact on family relationships.