Yetkinlik bazlı performans yönetim sisteminin otomotiv sektöründe incelenmesi üzerine bir araştırma
A study on the examination of competence-based performance management system in the automotive sector
  1. Tez No: 961703
  2. Yazar: ATAKAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezin temel amacı performans yönetim sistemini ve bu kapsamda performans değerlendirme kavramı, performans değerlendirme yöntemleri ve özellikle bu yöntemlerden biri olan amaçlar ve yetkinlik bazlı performans değerlendirme yöntemini araştırmaktır. Yöneticilerin yetkinliklerinin belirlenmesi hem yöneticilerin kendi yönetsel işlerine, hem de çalıştıkları organizasyona yaptıkları katkı sebebiyle kritik bir öneme sahiptir. Yetkinliklerin değerlendirilmesi performans değerleme sürecinde önemli bir yer tutmaktadır, dolayısıyla yönetsel yetkinlikler de yönetici performansının değerlendirilmesinde önemli bir kriteri oluşturmaktadır. İşletmeler için yönetsel yetkinlikleri tanımlama ve performans yönetim sistemlerine uygulama yönünde hareket etme artık kaçınılmaz hale gelirken, yönetsel yetkinlikleri performans değerleme süreçlerinin bir parçası olarak kullanıp kullanmadıkları konusu açık değildir. Bu çalışmanın amacı; başarılı yöneticilerin tanımlanabilmesi için işletmeler tarafından kullanılan yönetsel yetkinlikleri belirlemek ve bu yetkinliklerin yönetsel performans değerlendirme sürecinin bir parçası olarak işletmeler tarafından kullanılabilirliğini araştırmaktır. Bu amaçla, otomotiv satışı alanında faaliyet gösteren 'Yetkinlik Bazlı Performans Yönetim Sisteminin Otomotiv Sektöründe İncelenmesi Üzerine Bir Araştırma' olarak incelenmiş ve bu işletmenin performans yönetim sistemi hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the performance management system and in this context, the concept of performance evaluation, performance evaluation methods and especially one of these methods, the objectives and competency-based performance evaluation method.Determining the competencies of managers is of critical importance due to the contribution they make both to their own managerial work and to the organization they work for. Evaluation of competencies has an important place in the performance evaluation process, therefore, managerial competencies constitute an important criterion in the evaluation of managerial performance. While it has become inevitable for businesses to define managerial competencies and implement them in performance management systems, it is not clear whether they use managerial competencies as a part of their performance evaluation processes. The purpose of this study is to determine the managerial competencies used by businesses in order to define successful managers and to investigate the usability of these competencies by businesses as a part of the managerial performance evaluation process. For this purpose, it was examined as 'A Research on the Examination of Competency Based Performance Management System in the Automotive Sector' operating in the field of automotive sales and dekuyruklu information was given about the performance management system of this company.