Sağlık kurumlarındaki işgörenlerin örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel adalet algılarının örgütsel sessizliğe etkisi
The effect of organizational citizenship behavior and organizational justice perceptions of employees in health institutions on organizational silence
  1. Tez No: 961705
  2. Yazar: NADİR HİKMET TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlık kurumlarında çalışan işgörenlerin örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel adalet algılarının örgütsel sessizlik üzerindeki etkilerini incelemektir. Nicel yöntemle ve ilişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülen bu çalışmanın örneklemini, Türkiye'de sağlık kurumlarında görev yapan ve araştırma ölçütlerini karşılayan toplam 390 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Sosyodemografik Bilgi Formu, Örgütsel Vatandaşlık Davranışı Ölçeği, Örgütsel Adalet Ölçeği ve Örgütsel Sessizlik Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, yüz yüze anket yöntemiyle toplanmış; analizler SPSS 26.0 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular, örgütsel vatandaşlık davranışı ile örgütsel adalet algısı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Nezaket alt boyutu örgütsel sessizlikle negatif, vicdanlılık ise pozitif yönde anlamlı ilişki göstermiş; diğer alt boyutlar anlamlı bulunmamıştır. Örgütsel adaletin genel olarak sessizlikle ilişkisi görülmemiş, yalnızca etkileşim adaleti ile korkuya dayalı sessizlik arasında negatif ilişki saptanmıştır. Regresyon analizine göre, vatandaşlık davranışları sessizliği sınırlı düzeyde yordarken, adalet algısının yordayıcılığı anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of organizational citizenship behavior and organizational justice perceptions of employees working in health institutions on organizational silence. The sample of this study, which was conducted with a quantitative method and based on the relational screening model, consists of a total of 390 healthcare professionals working in healthcare institutions in Turkey and meeting the research criteria. Sociodemographic Information Form, Organizational Citizenship Behavior Scale, Organizational Justice Scale and Organizational Silence Scale were used to collectdata in the study. Data were collected by face-to-face survey method; Analyzes were carried out using the SPSS 26.0 program. The findings revealed that there is a positive significant relationship between organizational citizenship behavior and perception of organizational justice. The politeness sub-dimension showed a negative significant relationship with organizational silence, while conscientiousness showed a positive significant relationship; Other sub-dimensions were not found to be significant. There was no correlation between organizational justice and silence in general; only a negative relationship was found between interactional justice and fear-based silence. According to regression analysis, while citizenship behaviors predicted silence at a limited level, the prediction of justice perception was not found to be significant.