Ontolojik güvenlik teorisi bağlamında Fransa'nın 2008 ve 2013 güvenlik stratejisi belgeleri
France's 2008 and 2013 security strategy documents in the context of ontological security theory
  1. Tez No: 961709
  2. Yazar: ERDEM ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Fransa Cumhuriyeti'nin güvenlik stratejisini açıklamak amacıyla yapılan bu çalışma; uluslararası güvenliğin daha iyi anlaşılması adına, mevcut durumları belli bir teoriye dayandırma gerekliliğinden yola çıkarak, şu temel sorunsal üzerine: Fransa'nın 2008 ve 2013 güvenlik stratejisi belgelerinde, kimlik, rutin ve tehdit unsurları kapsamında ontolojik güvenliğin nasıl kurulduğu üzerinde durmaktadır. Bu hipotezin sınanması adına; öncelikle kuramsal çerçeve oluşturulmuş, daha sonra Fransız kimliğinde güvenlik ve tehdit algısı incelenmiş ve son olarak Fransa'nın güvenlik belgeleri (2008 ve 2013 Beyaz Kitapları); analiz edilmiş, kavramsal-kuramsal çerçeveye uygun bir şekilde bir örüntü oluşturularak incelenmiştir. Çalışmada, ulaşılan bulgular çerçevesinde şu sonuçlara ulaşılmıştır; Fransa, her iki belgede de kendini küresel düzende“bağımsız”,“egemen”ve“etkin bir güç”olarak konumlandırmaya devam etmektedir. Bu, ulusal kimliğin sürekliliğini sağlama arayışının bir göstergesidir. 2008 belgesinde Soğuk Savaş sonrası dönemin yeni güvenlik tehditleri karşısında bir belirsizlik vurgusu vardır. Fransa bu belirsizliği, askeri reformlar ve istihbarat yapılarının güçlendirilmesiyle kontrol altına alma çabası göstermektedir. 2008 belgesi Fransa'nın NATO'ya tam dönüşünü işaret etmektedir. Bu, Fransa'nın“bağımsız ama iş birliğine açık”kimliğini yeniden tanımlama çabasıdır. 2013 belgesinde ise Avrupa savunma işbirliği daha fazla vurgulanmaktadır. Burada Fransa'nın hem Avrupa'nın lideri olma isteğini hem de kolektif kimlik üretme çabasını göstermektedir. Çalışmanın; ulaşılan bulgular dâhilinde genel sonucu şu şekilde özetlenebilir: Fransa, ontolojik güvenliğini sağlarken AB ve NATO gibi oluşumları kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the security strategy of the French Republic by examining how ontological security is constructed in France's 2008 and 2013 White Papers within the framework of identity, routine, and threats. Based on the necessity of grounding security analyses in theoretical frameworks for a better understanding of international security, the research develops a conceptual model and then analyzes how French identity perceives security and threats. The White Papers (2008 and 2013) are examined through a pattern that aligns with the theoretical approach. Findings show that in both documents, France continues to position itself in the global order as an“independent,”“sovereign,”and“effective power,”reflecting a quest to ensure the continuity of its national identity. The 2008 document emphasizes uncertainty in the face of post-Cold War threats such as terrorism, cyberattacks, and asymmetric warfare. France seeks to manage this uncertainty through military reforms and intelligence restructuring. It also marks France's full reintegration into NATO, suggesting a redefinition of its“independent yet cooperative”identity. In contrast, the 2013 document emphasizes European defense cooperation, indicating France's ambition to lead Europe and construct a collective identity. In conclusion, France utilizes institutions like the EU and NATO to maintain its ontological security.