Sanal gerçeklik tabanlı oyunların yapımında yapay zeka kullanımı ile tasarımın desteklenmesi
Supporting design with the use of artificial intelligence in the development of virtual reality-based games
- Tez No: 961713
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAİK KARTELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzün teknoloji dünyasında önemli bir yere sahip olan yapay zeka ve sanal gerçeklik teknolojileri pek çok farklı alan ve sektörde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bu iki teknloji, kullanıcıları için sağladıkları deneyim, özgürlük, yatırım fırsatları ve yeni imkanlar gibi sebeplerden dolayı pek çok farklı iş alanında tercih edilmektedir. Yapay zeka teknolojileri günümüzde kişisel asistan uygulamalarıyla kullanılmaktadır. Sanal gerçeklik teknolojileri ise oyunlar başta olmak üzere eğitim, sağlık, askeri gibi birçok farklı iş alanında kendine yer bulmaktadır. Hazırlanan tez kapsamında, son yıllarda kullanımı hızla yükselen yapay zekanın, sanal gerçeklik oyunlarındaki birleşimi ve bütünleşme süreci incelenmiştir. Bu süreçlerin sonucunda nasıl yeniliklerin ortaya çıkabileceği ve yapay zeka teknolojisinin bir asistan olarak etkin bir şekilde kullanılabileceği araştırılmıştır. Yapay zeka ile insan hayatında değişen iş alışkanlıklarının etkisiyle pek çok iş alanında değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimden etkilenen sektörlerden biri ise dijital oyun sektörüdür. Teknolojide olan gelişmelerle, oyun tasarımı yenilikler kazanmakta ve önemli ölçüde etkilemektedir. Dijital oyun sektörü geçmişte olduğu gibi günümüzde de büyümesini ve gelişmesini devam ettiren bir sektördür. Teknoloji ve imkanların gelişmesiyle bu alanda yapılan çalışmalar ve araştırmalar giderek önemli olmaktadır. Tez kapsamında yapılan literatür araştırmasıyla yapay zeka ve sanal gerçeklik teknolojilerinin tanımları, tarihçeleri, kullanım alanları ve örnek uygulamalar detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Ayrıca, bu teknolojilerle birlikte dijital oyun alanında yapılan çalışma örnekleri kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Tezin ilk bölümünde sanal gerçeklik tanımı, sanal gerçeklik teknolojisinin gelişimi, türleri ve kullanım alanları anlatılmıştır. İkinci bölümde yapay zeka teknolojisinin gelişimi ve kullanım alanları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise dijital oyunların gelişim süreci, dijital ve sanal gerçeklik oyunlarında yapay zekanın kullanımı ele alınmaktadır. Bu kullanımın oyunun tasarımın süreçlerini nasıl destekleyebileceği detaylıca araştırılmıştır. v Tez çalışmasının sonucunda, yapay zekanın sanal gerçeklik oyunlarının tasarım aşamasındaki rolünün anlaşılmasını sağlayarak, bu alanda çalışan araştırmacı ve oyun tasarımcıları için faydalı bilgiler sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence and virtual reality technologies, which have an important place in today's technological world, are used effectively in many different fields and sectors. These two technologies are preferred in many different business fields due to the experience, freedom, investment opportunities and new opportunities they provide for their users. Artificial intelligence technologies are used with personal assistant applications today. Virtual reality technologies, on the other hand, find a place for themselves in many different business fields such as games, education, health, and military. Within the scope of the prepared thesis, the combination and integration process of artificial intelligence, which has been rapidly increasing in use in recent years, in virtual reality games was examined. It was investigated how innovations can emerge as a result of these processes and how artificial intelligence technology can be used effectively as an assistant. With the effect of changing work habits in human life with artificial intelligence, changes occur in many business fields. One of the sectors affected by this change is the digital game sector. With the developments in technology, game design gains innovations and affects significantly. The digital game sector is a sector that continues to grow and develop today as it did in the past. With the development of technology and opportunities, studies and researches in this field are becoming increasingly important. The definitions, history, areas of use and sample applications of artificial intelligence and virtual reality technologies were investigated in detail with the literature research conducted within the scope of the thesis. In addition, examples of studies conducted in the field of digital games with these technologies were investigated comprehensively. In the first part of the thesis, the definition of virtual reality, the development, types and areas of use of virtual reality technology were explained. In the second part, the development and areas of use of artificial intelligence technology were emphasized. In the third part, the development process of digital games and the use of vii artificial intelligence in digital and virtual reality games were discussed. How this use can support the design processes of the game was investigated in detail. As a result of the thesis, it is aimed to provide useful information for researchers and game designers working in this field by providing an understanding of the role of artificial intelligence in the design phase of virtual reality games.