Integrated decision models for sustainable waste collection systems: A multi-stage approach for location selection and routing in cities
Sürdürülebilir atık toplama sistemleri için entegre karar modelleri: Şehirlerde yer seçimi ve rotalama için çok aşamalı bir yaklaşım
  1. Tez No: 961714
  2. Yazar: HÜSEYİN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN METE, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MİRAÇ ELİGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Atık yönetimi sürdürülebilirliğin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Sıfır atık da günümüzde öne çıkan güncel stratejilerden birisidir. Ülkemizde ve dünyada sıfır atık alanında yapılan çeşitli uygulamalar mevcuttur. Bu tez, Depozito İade Makinesi ve atık bankası noktası uygulamalarının daha etkin kullanılmasını sağlayarak atık toplama sistemlerinin sürdürülebilirliğini ele almaktadır. Bu doğrultuda, Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden Entropi ve QUALIFLEX metodunun entegrasyonunu içeren iki aşamalı yaklaşım önerilmiştir. İlk aşamada en iyi kümeleme metodu belirlenmiş ve ikinci aşamada ise bu en iyi yönteme Kapasiteli Araç Rotalama Problemi uygulanarak en uygun rotalar belirlenmiştir. Bu entegre yaklaşım Gaziantep/Şahinbey ilinden ve literatürde yer alan veriler kullanılarak test edilmiştir. Diğer taraftan, Gaziantep/Şehitkamil ilçesine ait gerçek veriler de kullanılarak atık banka noktaları için yer seçim problemi ele alınmıştır. Klasik ve ağırlıklı modellere göre uygun yerler bulunmuştur. Farklı durumlar için karşılaştırmalı analiz yapılarak karar vericiler için öneriler sunulmuştur. Böylece bu tezde çok aşamalı yaklaşım kullanılarak sürdürülebilir atık toplama sistemlerine karar desteği sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Waste management is essential for ensuring sustainability. Zero waste is one of the current strategies that stand out today. There are several applications in the field of zero waste in our country and in the world. This thesis addresses the sustainability of waste collection systems by enabling more effective use of Reverse Vending Machine and waste bank point applications. In this direction, a two-stage approach involving the integration of Entropy and QUALIFLEX methods from Multi-Criteria Decision-Making methods is proposed. In the first stage, the best clustering method was determined and in the second stage, the best routes were determined by applying the Capacitated Vehicle Routing Problem to this best method. This integrated approach is tested using data from Gaziantep/Şahinbey province and the literature. On the other hand, the location selection problem for waste bank points is addressed using real data from Gaziantep/Şehitkamil district. Optimal locations were found using classical and dynamic weighted models. Comparative analysis for different situations is made and recommendations for decision makers are presented. Thus, this thesis provides decision support for sustainable waste collection systems using a multi-stage approach.