İdarenin kusursuz sorumluluğu bağlamında kamu külfetleri karşısında eşitlik ilkesi
Examination of the principle of equality in the face of public burdens in the context of the faultless liability of the administration
- Tez No: 961724
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İDARENİN KUSURSUZ SORUMLULUĞU BAĞLAMINDA KAMU KÜLFETLERİ KARŞISINDA EŞİTLİK İLKESİNİN İNCELENMESİ Bu çalışma, idarenin kusursuz sorumluluğu ve kamu külfetleri karşısında eşitlik ilkesinin idare hukukundaki yeri ve önemi üzerinde yoğunlaşmaktadır. İdarenin sorumluluğu, yalnızca kusurlu eylemlerle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda kamu hizmetlerinin ifası sırasında ortaya çıkan olağan dışı zararların tazmin edilmesini gerektiren bir sorumluluk türüdür. Bu bağlamda, kusursuz sorumluluk ilkesi, sosyal risk ve tehlike (risk) gibi alt başlıklar altında incelenmiş ve kamu yararına gerçekleştirilen faaliyetlerin sonucunda bazı bireylerin daha fazla zarar görmesi durumunda bu zararların toplum genelinde adil bir şekilde paylaştırılması gerektiği vurgulanmıştır. Kamu külfetleri karşısında eşitlik ilkesi, bireylerin kamu hizmetlerinden kaynaklanan zararlarla ilgili adil bir tazminat mekanizması oluşturulmasını amaçlamakta ve toplumsal adaletin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmada, idarenin sorumluluğunu etkileyen mücbir sebep, beklenmeyen hal, zarar görenin davranışı ve üçüncü kişinin davranışı gibi faktörlerin etkisi de ele alınmış ve bu faktörlerin idarenin sorumluluğunu nasıl şekillendirdiği tartışılmıştır. Ayrıca, milletlerarası antlaşmalardan kaynaklanan zararların tazmini ve içtihatlar ışığında idarenin kusursuz sorumluluğu çerçevesinde ele alınması gerektiği ifade edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, idarenin hukuka uygun faaliyetlerinden doğan zararların tazmin edilmesi ve toplumsal adaletin sağlanması açısından kusursuz sorumluluğun önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF THE PRINCIPLE OF EQUALITY IN THE FACE OF PUBLIC BURDENS IN THE CONTEXT OF THE FAULTLESS LIABILITY OF THE ADMINISTRATION This study concentrates on the perfect liability of the administration and the place and importance of the principle of equality in the face of public burdens in administrative law. The responsibility of the administration is a type of responsibility that is not only limited to defective acts, but also requires compensation for extraordinary damages arising during the performance of public services. In this context, the principle of strict liability is analysed under sub-headings such as social risk and danger (risk), and it is emphasised that if some individuals suffer more damage as a result of the activities carried out in the public interest, these damages should be shared fairly throughout the society. The principle of equality in the face of public burdens aims to establish a fair compensation mechanism for the damages caused by public services and plays an important role in ensuring social justice. In the study, the effect of factors such as force majeure, unforeseen circumstances, the behaviour of the injured party and the behaviour of the third party, which affect the responsibility of the administration, are also discussed and how these factors shape the responsibility of the administration is discussed. In addition, the compensation of damages arising from international treaties and in the light of jurisprudence, it is stated that it should be handled within the framework of the perfect liability of the administration. In conclusion, this study emphasises the importance of strict liability in terms of compensating the damages arising from the lawful activities of the administration and ensuring social justice.