Padlet aracının yabancılara Türkçe öğretiminde okuma-anlama becerisi tutumu ile motivasyonuna ve Web 2.0 farkındalığına etkisi
The effect of the Padlet tool on reading comprehension skills, attitudes, motivation and Web 2.0 awareness in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 961725
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
20. yüzyılın sonlarından itibaren hız kazanan dijitalleşme, özellikle 2000'li yıllarla birlikte eğitim başta olmak üzere birçok alanda köklü değişimlere neden olmuştur. Bilgiye erişimi kolaylaştıran bu süreç, eğitimde teknoloji temelli uygulamaların yaygınlaşmasını sağlamış ve öğrenme ortamlarını önemli ölçüde dönüştürmüştür. Bu dönüşümden dil öğretimi de etkilenmiş; dijital araçlar sayesinde öğrenme süreci daha etkileşimli, dinamik ve öğrenci odaklı bir yapıya dönüşmüştür. Dijital araçlarla verilen eğitim, yalnızca ana dili öğretimiyle sınırlı kalmamış, yabancılara Türkçe öğretimi alanında da etkili biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda, Web 2.0 araçları; görsel, işitsel ve yazılı içerikleri bir arada bulundurma imkânı sayesinde öğrencilerin dil becerilerinin gelişimini desteklemekte, öğrenenlerin motivasyonunu ve derse aktif katılımını artırmaktadır. Ayrıca bu araçlar, öğrencilerin sadece dil bilgisi edinmesini değil, aynı zamanda dili iletişim aracı olarak etkin biçimde kullanmalarını da kolaylaştırmaktadır. Web 2.0 tabanlı araçlar arasında yer alan Padlet, barındırdığı iş birlikçi ve etkileşimli ortam sayesinde özellikle yabancılara Türkçe öğretiminde dikkat çeken uygulamalardan biri hâline gelmiştir. Alan yazında Padlet'in öğrencilerin yazma becerisine ve tutumuna etkisi üzerine araştırmalar yapıldığı, dinleme ve konuşma becerisine yönelik etkinlikler tasarlandığı görülmektedir. Fakat okuma-anlama becerisine ve tutumuna etkisi üzerine hiçbir çalışma olmadığı görülmektedir. Bu sebeple bu çalışmanın amacı, Padlet'in Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde B1 düzeyindeki öğrencilerin okuma-anlama başarısı ile tutumuna, motivasyonlarına ve Web 2.0 araçlarına yönelik farkındalıklarına etkisini belirlemektir. Bu amaç için Sakarya Üniversitesi TÖMER'de B1 düzeyinde eğitim alan, deney grubu ve kontrol grubu olarak iki farklı sınıfta toplam 36 öğrenci ile çalışma yürütülmüştür. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmış ve iki aşamalı veri toplama sürecini içeren açıklayıcı sıralı karma desen tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel araştırma bölümü ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desende desenlenmiştir. Nicel verileri toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen“Seviye Belirleme Testi 1”,“Seviye Belirleme Testi 2”, Akhmadjonov (2019) tarafından geliştirilen“Okuma-Anlama Becerisi Tutum Ölçeği”ve“Türkçe Dersine Yönelik Motivasyon Ölçeği”ve Arslan ve Görgülü Arı (2021) tarafından geliştirilen“Web 2.0 Araçlarına Yönelik Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde Microsoft Excel ve IBM SPSS Statistics (25) programlarından yararlanılmıştır. Nitel veriler olan deney grubundaki öğrencilerin görüşlerine ulaşmak için araştırmacı tarafından geliştirilen tam yapılandırılmış“Öğrenci Görüşme Formu”uygulanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonunda Padlet'in deney grubundaki öğrencilerin okuma-anlama başarısını istatistiksel olarak etkilemediği fakat sayısal olarak artırdığı tespit edilmiştir. Padlet uygulaması ile verilen eğitimin öğrencilerin okuma-anlamaya yönelik tutumlarını anlamlı düzeyde etkilemediği, Türkçe dersine yönelik motivasyonlarında ise sayısal olarak artırdığı fakat bu artışın istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmadığı belirlenmiştir. Padlet uygulamasının öğrencilerin Web 2.0 araçlarına yönelik farkındalık düzeylerine anlamlı düzeyde etki etmediği tespit edilmiştir. Nitel verilerde öğrenciler Padlet'in eğlenceli olması, öğrenmeyi kolaylaştırması, kolay olması, katılımı artırması, fikir paylaşımına imkân tanıması gibi bir dizi avantajının olduğunu belirtirken internet sorunlarının olması, yavaş olması, zaman gerektirmesi gibi bazı dezavantajlarının olduğunu düşündüğü ortaya konmuştur. Bunların yanında öğrenciler Padlet'in çoklu ortam ögelerinin olması, katılımı artırması, öğrenmeyi kolaylaştırması ve kolay olması özelliklerini çok beğendiklerini belirtmekte ve Padlet'i kullanırken ortamın uygun olmaması, gönderi paylaşımı sorunu ve internet sorunları yaşadıklarını aktarmaktadır. Özellikle öğrenciler Padlet'in dinleme, konuşma, okuma, yazma becerilerini geliştirmede, kelime dağarcığını artırmada, iş birliğini sağlamada ve akran eğitimini teşvik etmede onlara yardımcı olduğunu belirtirken ilginç olması, öğrenmeye yardımcı olması ve eğlenceli olması sebepleriyle diğer derslerinde de kullanmak istediklerini söylemişlerdir. Ayrıca öğrencilerin kolay olması, çoklu ortam öge paylaşımının olması ve basit ara yüzünün olması nedeniyle Padlet'in kullanıcı dostu bir uygulama olduğunu düşündükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the late 20th century, digitalization has accelerated and caused significant transformations in many areas, particularly in education, especially after the 2000s. This process, which has facilitated access to information, has led to the widespread use of technology-based practices in education and has significantly transformed learning environments. Language teaching has also been affected by this transformation; thanks to digital tools, the learning process has become more interactive, dynamic, and student-centered. Education supported by digital tools has not been limited to native language instruction but has also been effectively implemented in the field of teaching Turkish as a foreign language. In this context, Web 2.0 tools, with their ability to combine visual, auditory, and written content, support the development of students' language skills and increase their motivation and active participation in lessons. Moreover, these tools not only facilitate the acquisition of grammar but also help learners use the language effectively as a means of communication. Among Web 2.0-based tools, Padlet stands out as a prominent application in teaching Turkish to foreigners due to its collaborative and interactive environment. In the literature, there are studies on Padlet's effect on students' writing skills and attitudes, and activities have been designed for listening and speaking skills. However, there appears to be no study focusing on its effect on reading comprehension skills and attitudes. Therefore, the aim of this study is to determine the impact of Padlet on the reading comprehension success, attitudes, motivation, and awareness of Web 2.0 tools of B1-level students in the context of teaching Turkish as a foreign language. For this purpose, a study was conducted with a total of 36 students at B1 level at Sakarya University TÖMER, divided into an experimental group and a control group in two different classes. A mixed methods approach was employed in the study, specifically an explanatory sequential mixed design involving a two-phase data collection process. The quantitative phase was structured as a quasi-experimental design with pretest-posttest control groups. To collect quantitative data, 'Level Identification Test 1' and 'Level Identification Test 2' developed by the researcher, the 'Reading Comprehension Skills Attitude Scale' and the 'Motivation Scale for Turkish Course' developed by Akhmadjonov (2019), and the 'Awareness Scale for Web 2.0 Tools' developed by Arslan and Görgülü Arı (2021) were utilized. The quantitative data were analyzed using Microsoft Excel and IBM SPSS Statistics (version 25). To collect qualitative data regarding the opinions of the students in the experimental group, a fully structured Student Interview Form developed by the researcher was administered. The data obtained were analyzed using the content analysis method. At the end of the study, it was found that Padlet did not have a statistically significant effect on the reading comprehension achievement of students in the experimental group, although it did show a numerical increase. The instruction provided through Padlet did not significantly influence students' attitudes toward reading comprehension, and while their motivation toward the Turkish course increased numerically, this increase was not statistically significant. Additionally, the Padlet application did not have a significant effect on students' awareness levels regarding Web 2.0 tools. In the qualitative findings, students reported several advantages of Padlet, including its fun nature, ease of use, its ability to facilitate learning, enhance participation, and enable idea sharing. However, they also identified some disadvantages, such as internet connectivity issues, slowness, and the time required for use. Furthermore, students expressed particular appreciation for features such as multimedia integration, increased participation, ease of use, and learning support. On the other hand, they also experienced challenges like unsuitable learning environments, difficulties in sharing posts, and internet-related problems. Notably, students stated that Padlet contributed to the development of their listening, speaking, reading, and writing skills, enriched their vocabulary, fostered collaboration, and encouraged peer learning. Due to its engaging and supportive nature, they indicated a desire to use Padlet in other courses as well. Moreover, students regarded Padlet as a user-friendly tool because of its simplicity, multimedia-sharing capability, and intuitive interface.