Understanding civil society labor within the context of gender and social reproduction
Sivil toplum emeğini toplumsal cinsiyet ve yeniden üretim çerçevesinden anlamak
- Tez No: 961735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK AKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu tez, toplumsal cinsiyet ve bakım yapılarının sivil toplum kuruluşlarında (STK) çalışanların deneyimlerini ve anlamlandırma süreçlerini nasıl şekillendirebileceğini araştırmıştır. Feminist sivil toplum kuramlarına dayanan tez; STK'ları toplumsal ihtiyaçların karşılanmasında merkezi bir rol oynayan bakım işlerinin bir kısmının gerçekleştiği toplumsal yeniden üretim alanları olarak kavramsallaştırmaktadır. Nitel araştırma, 17 STK'da bakımla ilişkili meslek ve/veya alanlarda çalışan 20 STK çalışanı (17 kadın ve 3 erkek) ile yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanmaktadır. Genellikle kadın yoğun olarak tanımlanan ve kadın ve erkeklerin emeklerinin farklılık gösterebildiği Türkiye'deki STK işgücüne cinsiyet dağılımı temelinde bakılmıştır. Sivil toplum emeğinin bakım odaklı bir tanımının yanı sıra duygusal ve ücretsiz (veya düşük ücretli) emek boyutlarına ilişkin içgörüler sunulmuş ve bu tanımların çalışanların kişisel koşullarıyla bakım, cinsiyet ve emek yapılarıyla olan ilişkilerine bağlı olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışanların anlam ve motivasyon oluşturma süreçleri ile iş ve kişisel yaşamlarını nasıl dengelediğine odaklanılması, bakım ve cinsiyetin ötesinde, finansal, sektörel, çalışma koşulları ile kişisel, sosyal ve duygusal sistemleri de içeren iş/yaşam dengesi mekanizmalarına işaret etmiştir. Bu tez, üçüncü sektör çalışanlarının hem emekçi hem de birey olarak görüş ve deneyimlerini bir araya getirerek, iş ve yaşam dengesi konusunda feminist bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how gender and care structures may interact to shape the experiences and meaning-making processes of workers in civil society organizations (or NGOs). Relying on feminist conceptions of civil society, NGOs are conceptualized as sites of social reproduction where some care work takes place as a part of societal needs provision. Qualitative research is based on semi-structured interviews with 20 NGO workers; 17 women and 3 men, from 17 NGOs in care-related professions and/or fields. The study examined the gender composition of the NGO workforce in Türkiye, often defined as female-intensive where women's and men's work may differ; but still as a relatively better sector in terms of gender equality. It also provides insight for a caring definition of civil society work and its emotional, unpaid or underpaid dimensions while it finds that perspectives highly depend on workers' personal conditions and engagement with care, gender and work structures. The focus on meaning and motivation-making processes as well as how workers juggle work and private life pointed to mechanisms beyond care and gender including financial, sectoral and workplace conditions and various personal, social and emotional systems. As a whole, this thesis offers feminist insight into third sector laborers' work/life reconciliation by incorporating their views and experiences as both laborers and individuals.