Sanatsal yaratımın ardışık grafik öyküleme sanatı ile olan ilişkisinin incelenmesi
An analysis of the relationship between artistic creation and the art of sequential graphic narrative
  1. Tez No: 961767
  2. Yazar: BÜRDE YEĞNİDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET KORKUT ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bir anlatının teorize edilmesi, anlatı inşası, kurgu düzenlemesi ve hikayenin görsel bir sekansa dökülmesi süreci, çizgi romanın mekânsal organizasyonunu oluşturan öğeler ve zihinsel düzlemin grafik karşılığı, anlatının mekânsal organizasyonun incelenmesi çalışmamızın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Bilincin imgelerle oluşturduğu katmanlı altyapının ritmik bir düzende zamansallık ve uzam içinde dökümünün yeni bir form oluşturma ve estetik biçime ulaşma yönündeki duyarlılık, zihinsel düzlemin grafik olarak karşılık bulduğu bir indirgeme sürecidir. Bu süreçte estetik biçime ulaşma yönündeki tamamlama, bütünlük kurmaya yönelik olan kurgu ve duyarlılık çizgi roman sisteminin anlatı inşası sürecindeki anatomik yapıyla ilişki içinde bulunmaktadır. Bu yönüyle ardışık anlatı sistemini oluşturan anatomik yapı, estetik duyarlılığı oluşturan süreç ve aşamaların somutlaşmış bir formu olarak yorumlanabilmektedir. Anlatının uzamsal yapıda teorize edilmesi, zihinde yer alan sistemler bütününün fiziksel mekana indirgenmesi sürecinde zamanın estetik bir araç olarak kurgulanması ve sunmuş olduğu grafik bütünlük içinde yer alan çizgi romanın anlatım unsurları incelenmeye çalışılmıştır. Zihinsel düzlemin grafik olarak karşılık bulduğu süreç içinde fiziksel-uzamsal parametreler, kompozisyonel öğeler, görsel, sözel, mekânsal, kronolojik işlevler bütünü ve ses, perspektif, algılanan mesafe, bakış açısı, renk, insanlar, hisler, düşünceler gibi tüm anlatı unsurlarının inşa edilmeye çalışılan sistemdeki kuramsal boyutu ile ilişkisi incelenmeye çalışılmıştır. Bu süreçte çizgi romana özgü katmanlı alanlar ve uzamsal dağılımın temellerini oluşturan, uzamsal parametrelerine indirgenmiş ilkelerin bütünlüklü yapısı çizgi romanın kuramsal sisteminin altyapısını temellendiren spatio-topikal işlem (mekan ve yer) ve her bir bileşen ve etkileşimin çizgi roman sisteminde oluşturduğu ilişkiler bütünü arthroloji (grafik eklemlenme) terimleri temelinde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the spatial organization of comics, focusing on how a narrative is theorized, constructed, organized into a fictional world, and ultimately transformed into a visual sequence. A central element of this examination is the graphic representation of the mental plane and the overall spatial organization of the narrative. The layered infrastructure that consciousness creates through images rendered within a rhythmic structure of time and space undergoes a process of reduction, giving rise to a new form and aesthetic expression. Achieving aesthetic sensitivity in this form is intrinsically linked to the anatomical structure of narrative construction within the comic's systemic framework. In this sense, the anatomical structure that constitutes the sequential narrative can be understood as the tangible manifestation of the processes that cultivate aesthetic sensitivity. The theorization of a narrative in spatial terms requires the reduction of mental systems into a physical space, a process in which time is employed as an aesthetic tool. The narrative elements of the comic have been analyzed within the graphic integrity this construction provides. In the process of the mental plane finding its graphic equivalent, the relationship of all narrative components to the theoretical framework of the constructed system has been explored. These components include physical-spatial parameters, compositional elements, visual and verbal functions, spatial and chronological functions, as well as sound, perspective, perceived distance, point of view, color, characters, emotions, and thoughts. This research establishes its theoretical foundation on the layered domains and unique spatial distribution inherent to comics, alongside the integrated structure of principles reduced to spatial parameters. This foundation is examined through the concepts of spatio-topical processing (the interplay of space and place) and arthrology (the study of graphic articulation), which together elucidate the comprehensive set of relationships that each component and interaction creates within the comic's systemic infrastructure.