Türkiye'de konum tabanlı platform çalışma: Esnaf kuryeler üzerine bir analiz
Location-based platform work in Turkey: An analysis on artisan couriers
  1. Tez No: 961766
  2. Yazar: AYŞIL KABAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ PARLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
1980'li yıllardan itibaren emek piyasasında esneklik eğiliminin artması, bilgi teknolojilerinin kullanımının yaygınlaşması ve dijitalleşme, çalışma yaşamında köklü değişimlere yol açmıştır. Bu dönemden sonra emek piyasasında yeni vasıflara ve yeteneklere ihtiyaç duyulmaya başlanmış ve yeni çalışma biçimleri ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan yeni çalışma biçimlerinden bir tanesi de platform çalışmadır. Çalışmanın esas konusu olan esnaf kuryelik, platform çalışma biçimlerinden biri olan konum tabanlı platform çalışmanın bir türüdür. Esnaf kuryelik dünyada hızla yaygınlaşan, çok sayıda birey için temel gelir veya ek gelir kaynağı haline gelen bir iştir. Bu çalışma, sahadan elde edilen bilgiler ışığında Türkiye'de esnaf kuryelerin profilini tespit etmeyi, esnaf kuryelikte çalışma şeklini ve çalışma koşullarını detaylıca analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Working life has fundamentally changed since the 1980s, largely due to the growing trend of labor market flexibility, the extensive use of information technologies, and digitalization. After this period, new qualifications and skills were needed in the labor market and new forms of employment emerged. One such emerging form of work is platform work. The main aim of this study, self-employment couriering, is a type of location-based platform work, which falls under the broader category of platform work. Self-employment couriering has rapidly expanded worldwide and has become either a primary or supplementary source of income for many individuals. This study aims to identify the profile of self-employment couriers in Turkey, analyze their working structure, and examine their working conditions in detail based on field data.