Uzaktan çalışmanın organizasyon performansına etkisi üzerine nicel bir araştırma
The impact of remote work on organizational performance a quantitative study
- Tez No: 961786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE AKDEMİR ÖMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Uzaktan çalışma (UÇ), özellikle COVID-19 pandemisinden sonra küresel ölçekte birçok örgüt için stratejik bir unsur haline gelmiştir. Bununla birlikte uzaktan çalışmanın, çalışan memnuniyeti ve iş-yaşam dengesi gibi alanların örgütsel performansa olan etkileri tartışma konusudur. Bu çalışma, uzaktan çalışmanın örgüt içi yüksek performansı sürdürmek veya geliştirmek için uygun bir strateji olup olmadığını inceler ve çalışan memnuniyeti üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Bu tezdeki temel araştırma soruları, çalışanların uzaktan çalışma sırasında yüksek performans gösterip gösteremedikleri ya da uzaktan çalışırken motivasyon eksikliği, ilgisizlik gibi olumsuz durumların ortaya çıkıp çıkmadığıdır. Çünkü bir örgütün başarılı olup olmamasının temel nedeni, çalışanların performansı, iyi oluşu ve odaklanma düzeyidir. Çoğu örgüt, iş-yaşam dengesi gibi çalışan bağlılığı ve memnuniyeti geliştirerek genel performansı iyileştirmek için uzaktan çalışmayı benimsemiştir. COVID-19 salgını, işletmelere operasyonlarını gözden geçirme ve yeniden yapılandırma fırsatı vererek esneklik ve uyum sağlama konusunda yeni yaklaşımlar benimsenmesini sağlamıştır. Bu tez, uzaktan çalışmanın örgütsel performans üzerindeki etkilerini, çalışan verimliliği, iletişim, çalışan memnuniyeti, iş tatminiyeti, teknolojik entegrasyon ve yönetim etkinliği gibi doğrudan ilişkili faktörler aracılığıyla analiz etmektedir. Bu tez, uzaktan çalışmanın çalışanların genel performansını nasıl etkilediğini incelemektedir. Araştırma bulguları, iş-yaşam dengesi faktörünün uzaktan çalışma uygulamalarıyla ilişkili sonuçlar üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Remote work (RW) has emerged as a strategic component for many organizations worldwide, particularly in the aftermath of the COVID-19 pandemic. Despite its growing prevalence, the impact of remote work on organizational performance especially in areas such as employee satisfaction and work-life balance remains a subject of ongoing debate. This study investigates whether remote work constitutes a viable strategy for maintaining or enhancing high organizational performance and examines its implications for employee well-being. At the core of this thesis are research questions that address whether employees are capable of maintaining high levels of performance while working remotely, or whether remote arrangements give rise to challenges such as diminished motivation and disengagement. This line of inquiry is grounded in the understanding that employee performance, well-being, and concentration are central to organizational success. A significant number of organizations have adopted remote work models with the aim of improving overall performance by fostering greater employee engagement and strengthening work-life balance. The pandemic created a unique context in which businesses were compelled to reevaluate their operational structures and adopt more flexible, adaptive frameworks. This research analyzes the effects of remote work on organizational performance through interrelated dimensions, including productivity, communication, employee well-being, job satisfaction, technological integration, and the effectiveness of management practices. The findings of this study highlight that work-life balance plays a meaningful role in shaping the outcomes associated with remote work, particularly in relation to employee productivity and organizational