Dijital dönüşümün örgütlerde verimlilik ve kişi-iş uyumuna etkileri: Bankacılık sektörüne yönelik bir araştırma
The effects of digital transformation on organizational efficiency and person-job fit: A study on the banking sector
- Tez No: 961784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, hızla gelişen dijital dönüşümün örgütlerde verimlilik ve kişi-iş uyumu üzerinde yarattığı etkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, bankacılık sektöründe faaliyet gösteren 391 katılımcıdan anket yoluyla veri toplanmıştır. Çalışmada, dijital dönüşüm düzeyinin örgütsel verimlilik bileşenleri (zaman yönetimi verimliliği algısı, örgüt üyelerinin verimliliğe etkisi, örgütsel verimlilik algısı) ve kişi-iş uyumu ile ilişkisi analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, dijital dönüşümün her üç verimlilik alt boyutu üzerinde de istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Özellikle, dijital teknolojilerle desteklenen iş süreçlerinin çalışanların zaman yönetimi ve proje koordinasyonunu kolaylaştırdığı, bu sayede örgüt üyeleri arasındaki etkileşimin ve iş birliğinin arttığı görülmüştür. Ayrıca, örgütsel verimlilik algısının da dijital araçların benimsenmesiyle güçlendiği ortaya konulmuştur. Diğer yandan dijital dönüşüm, kişi-iş uyumu üzerinde de önemli bir etki yaratmaktadır. Çalışanlar, iş tanımlarının netleşmesi ve performans hedeflerinin izlenebilmesi sayesinde görevleriyle kişisel beceri ve ilgilerini daha iyi bağdaştırabilmekte, bu da iş tatmini ve bağlılık düzeylerini artırmaktadır. Çalışmanın sonuçları, yöneticilerin ve politika yapıcıların dijital dönüşümü teknoloji temelli bir yenilik olarak değil, örgütsel strateji ve insan faktörüyle iç içe geçen kapsamlı bir değişim süreci olarak ele almaları gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu çerçevede insan kaynakları yönetimi, sürekli eğitim ve değişim yönetimi yaklaşımları büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the impact of rapidly evolving digital transformation on productivity and person-job fit in organizations. This study, conducted using quantitative research methods, collected data from 391 participants in the banking sector via a survey. The study analyzed the relationship between the level of digital transformation and organizational productivity components (perception of time management effectiveness, organizational members' impact on productivity, and organizational productivity perception) and person-job fit. The findings revealed that digital transformation has a statistically significant and positive impact on all three productivity sub-dimensions. In particular, it was observed that business processes supported by digital technologies facilitated employee time management and project coordination, thereby increasing interaction and collaboration among organizational members.Ayrıca, örgütsel verimlilik algısının da dijital araçların benimsenmesiyle güçlendiği ortaya konulmuştur. Diğer yandan dijital dönüşüm, kişi-iş uyumu üzerinde de önemli bir etki yaratmaktadır. Çalışanlar, iş tanımlarının netleşmesi ve performans hedeflerinin izlenebilmesi sayesinde görevleriyle kişisel beceri ve ilgilerini daha iyi bağdaştırabilmekte, bu da iş tatmini ve bağlılık düzeylerini artırmaktadır. Çalışmanın sonuçları, yöneticilerin ve politika yapıcıların dijital dönüşümü teknoloji temelli bir yenilik olarak değil, örgütsel strateji ve insan faktörüyle iç içe geçen kapsamlı bir değişim süreci olarak ele almaları gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu çerçevede insan kaynakları yönetimi, sürekli eğitim ve değişim yönetimi yaklaşımları büyük önem taşımaktadır.