2000 sonrası dönemde Çad Cumhuriyetinde dış ticaretin niteliği ve gelişmi
The nature and development of foreign trade in the Republic of Chad in the post-2000 period
  1. Tez No: 961787
  2. Yazar: MOUSSA ALI HASSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
2000 yılı sonrasında Çad Cumhuriyeti'nin dış ticareti önemli dönüşümler geçirmiştir. Bu dönemde özellikle doğal kaynakların, başta petrol ve petrokimya ürünlerinin değerlendirilmesi ön plana çıkmış ve ülkenin ekonomik yapısını önemli ölçüde etkilemiştir. Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa gibi ülkelerle artan petrol ihracatı, ikili ticaret ilişkilerini güçlendirmiş; Çin'in yatırımları ise Asya ile ticaret hacmini belirgin şekilde artırmıştır.Çad, büyük ticaret ortaklarının yanı sıra Afrika'daki bölgesel ticaret bloklarına üye olarak kıta içi iş birliklerini de geliştirmeyi hedeflemiştir. Ancak lojistik altyapı yetersizlikleri, düşük üretim kapasitesi ve ticaret politikalarındaki belirsizlikler gibi yapısal sorunlar dış ticaretin sürdürülebilirliğini olumsuz etkilemektedir.İthalat tarafında ise 2000 sonrası dönemde sanayi ekipmanları, inşaat malzemeleri ve teknolojik ürünlerin ithalatı artmış; Türkiye, Çin ve BAE gibi ülkeler temel tedarikçiler olmuştur. Türkiye'den yapılan ithalat özellikle inşaat, tarım makineleri ve gıda sektörlerinde belirgin bir artış göstermektedir.Genel olarak, Çad'ın dış ticaret yapısı bu dönemde daha çeşitli ve karmaşık bir hâl almış; küresel ekonomiye entegrasyon süreci hız kazanmıştır. Bununla birlikte, dış ticaretin kalitesinin artırılması adına altyapının geliştirilmesi, üretim kapasitesinin artırılması ve yerli sanayinin daha fazla desteklenmesi gerekliliği devam etmektedir. Bu gelişmeler, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde stratejik ekonomik hedeflerin hayata geçirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the year 2000, the foreign trade structure of the Republic of Chad has undergone significant transformations. During this period, the focus has been particularly on the exploitation of natural resources, especially petroleum and petrochemical products, which have had a profound impact on the country's economic structure. Increased oil exports to countries such as China, the United Arab Emirates, and France have strengthened bilateral trade relations, while growing Chinese investments have notably boosted trade volume with Asia.In addition to strengthening ties with major trade partners, Chad has aimed to enhance intra-African cooperation by joining regional trade blocs across the continent. However, structural challenges such as inadequate logistics infrastructure, low production capacity, and uncertainties in trade policies continue to negatively affect the sustainability of foreign trade.On the import side, Chad has increased its imports of industrial equipment, construction materials, and technological products in the post-2000 period. Countries like Turkey, China, and the UAE have emerged as key suppliers. Imports from Turkey, in particular, have shown significant growth in sectors such as construction, agricultural machinery, and food products.Overall, Chad's foreign trade structure has become more diversified and complex during this period, accelerating its integration into the global economy. Nevertheless, improving the quality of trade requires further development of infrastructure, increased production capacity, and stronger support for local industries. These developments contribute to the realization of strategic economic objectives at both national and international levels.