Robotlaşmanın mavi yakalıların yönetimine etkisi: İnsan kaynakları yönetimine yeni yaklaşımlar ve öneriler
Blue-collar management and advancing robotisation: Emerging perspectives and proposal for human resource management
- Tez No: 961788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ERBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Robotlaşma, endüstriyel süreçlerde verimlilik artışı sağlarken, mavi yakalı çalışanlar için iş güvencesi ve mesleki kimlik gibi konularda önemli belirsizlikler yaratmaktadır. Bu tez, robotlaşmanın mavi yakalıların yönetimine etkilerini ve bu süreçte insan kaynakları yönetimi için gereken yeni yaklaşımları analiz etmektedir. Otomotiv yan sanayinde çalışan 48 mavi yakalı işçiyle yapılan derinlemesine görüşmelere dayanan çalışma, James C. Scott'un gündelik direniş kuramını teorik bir mercek olarak kullanmaktadır. Araştırma, çalışanların teknolojik dönüşüme karşı açık bir çatışma yerine; alaycılık, şüphe veya uzmanlıklarını öne çıkarma gibi örtük ve sembolik direniş stratejileri geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Tez, İKY'nin bu“gizli transkriptleri”anlamasının kritik olduğunu vurgulayarak, çalışanların kaygılarını gideren ve deneyimlerine değer veren insan odaklı politikalar geliştirilmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the complex dynamics of robotisation on blue-collar workers and propose new, human-centric approaches for Human Resources Management (HRM). While robotisation brings significant gains in industrial productivity, it also creates profound uncertainty for the workforce regarding their job security and professional identity. Drawing on in-depth interviews with 48 workers in the automotive supply industry, I use James C. Scott's theory of 'everyday resistance' as my theoretical lens. My research reveals that instead of open confrontation, employees use implicit, symbolic strategies to resist, including irony, scepticism, and asserting their expertise. I therefore argue that HRM must understand these 'hidden transcripts'. I recommend that organisations develop policies that address worker anxieties and value their experience, moving beyond simple technical adaptation.