Küçük mertebeli projektif düzlemlerin otomorfizma gruplarının alt gruplarının orbit uzunluk dağılımlarının incelenmesi
An analysis of orbit length distributions for subgroups of automorphism groups of projecti̇ve planes of small order
- Tez No: 961789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GEZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, bazı geometrik tasarımların otomorfizma gruplarının orbit uzunluk dağılımlarının incelenmesini amaçlamaktadır. Literatürde yaygın olarak kullanılan algoritmalar incelenmiş ve spesifik bir algoritma üzerinden daha önce bulunan unitallerin, ilgili düzlemin otomorfizma grubunun hangi alt gruplarından geldiği ve bu çözüm veren alt grupların hangi orbit uzunluk dağılımına sahip olduğu araştırılmıştır. Unital sınıflandırılması henüz tamamlanmamış projektif düzlemlerdeki unitallerin, mümkünse, sınıflandırılmasının yapılması için teorik bir alt yapının oluşturulması için yönlendirici hesaplama sonuçları paylaşılmış olup, araştırmanın sonraki aşamaları için detaylar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the orbit length distributions of automorphism groups of certain geometric designs. An algorithm commonly used in the literature has been employed to investigate which subgroups of the automorphism group of the corresponding projective plane the previously found unitals come from, and which orbit length distributions these subgroups are associated with. Incomplete classification of unitals in projective planes has been addressed, and guiding computational results have been shared to form a theoretical foundation for the classification of these unitals, if possible. Additionally, details for the subsequent stages of the research have been provided.