Elites and housing in Ottoman port cities: Reflections on property ownership from eighteenth-century Trabzon
Osmanlı liman kentlerinde elitler ve konut: 18. yüzyıl Trabzon'undan mülk sahipliği yansımaları
- Tez No: 961790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRER KARAGEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
18. Yüzyılda Trabzon'da gerçekleşen konut satışlarını inceleyen bu tez çalışması, ev satışlarını yalnızca ekonomik işlemler olarak değil, aynı zamanda sosyal ilişkiler, mekânsal tercihler ve statü göstergeleri bağlamında ele almaktadır. Trabzon şer'iyye sicillerinde bulunan ev satış kayıtlarının (mübayaa hücceti) kaynak olarak kullanıldığı bu çalışmada konut fiyatlarının zaman içerisindeki değişimi, satıcı-alıcı arasındaki ilişkiler ve konutların fiziksel özellikleri aktarıldıktan sonra piyasa içindeki en yüksek bedelle satılan evler ayrı bir başlık altında incelenmiştir. Bu konutların şehir merkezlerine veya limana yakın mahallelerde yer aldığı tespit edilmiştir. Taşınmazların değeri yalnızca fiziksel büyüklük ya da yapısal değerlerle değil aynı zamanda sosyal çevre, mahalle konumu ve alıcı-satıcı profilleri ile şekillenmektedir. Bu bağlamda, tezde ekonomik sermayenin yanı sıra sosyal konumun ve sembolik göstergenin de belirleyici olduğu iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines property sales in 18th-century Trabzon, approaching them not only as economic processes but also as reflections of social relations, location preferences, and indicators of status. In this study, house sale deeds extracted from the court registers of Trabzon are used as primary sources. The study analyzes changes in housing prices over time, the relationships between buyers and sellers, and the configuration characteristics of the houses. Furthermore, a separate section focuses on the most expensive houses sold in the market. It has been determined that these houses are located in neighborhoods close to the city center or the port. As shown the value of real estate is shaped not only by physical size or structural features, but also by social environment, neighborhood location, and the profiles of the buyers and sellers. In this context, the analysis argues that in addition to economic capital, social position and symbolic indicators also played a decisive role in determining the property ownership of elites.