Riskli bina tespitinde aurap ve P25 yöntemlerinin kullanılması, Düzce ili örneği
The use of aurap and P25 methods in the detection of risky buildings, the example of düzce province
  1. Tez No: 961799
  2. Yazar: SERDAR SERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye, aktif fay hatları üzerinde yer alması nedeniyle yüksek derecede deprem riski taşıyan bir ülkedir. Bu risk, özellikle yapı güvenliğinin sağlanması açısından bilimsel temelli analizlerin yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Yapıların depreme karşı performansını değerlendirmek amacıyla detaylı mühendislik analizleri yapılabilmekle birlikte, bu çalışmalar zaman ve maliyet açısından oldukça yüksek kaynak gerektirmektedir. Bu nedenle, hızlı ve pratik şekilde uygulanabilen değerlendirme yöntemleri, yapı güvenliğinin ön değerlendirmesi açısından önemli bir alternatif sunmaktadır. Bu çalışma, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi ve 23 Kasım 2022 Düzce Depremi'nden etkilenmiş olan Düzce Merkez İlçesi'nde, özellikle 1999 yılı öncesinde inşa edilmiş yapıların deprem riskini belirlemeyi amaçlamaktadır. İnceleme, eski yapı stoğunun yoğun olarak bulunduğu mahallelerde yaklaşık 30 bina üzerinde yürütülecektir. Çalışmada, hızlı değerlendirme yöntemlerinden AURAP ve P25 yöntemleri kullanılacaktır. AURAP yöntemi, zemin, temel ve yapısal sistem özelliklerini birlikte değerlendirerek risk seviyesini belirlemekte; P25 yöntemi ise, TÜBİTAK destekli bir proje kapsamında geliştirilen ve mevcut yapıların taşıyıcı sistem, malzeme özellikleri, düzensizlikleri gibi çok sayıda parametreyi içeren daha kapsamlı bir analiz yöntemidir. Her iki yöntemde de yapıların yapım yılı, kat adedi, zemin durumu, temel tipi, taşıyıcı sistem düzeni, donatı detayları, kısa kolon ve asma kat gibi yapısal özellikleri dikkate alınarak risk analizleri yapılmaktadır. Elde edilen sonuçlar, AURAP ve P25 yöntemlerinin karşılaştırılmasıyla birlikte değerlendirilecek; böylece iki yöntemin benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulacaktır. Sonuç olarak, Düzce'de gerçekleştirilecek bu çalışma ile yapı risk analizine yönelik bilimsel veriler elde edilecek, deprem güvenliği açısından sürdürülebilir bir kent planlamasına katkı sunulacaktır. AURAP ve P25 gibi modern yöntemlerin karşılaştırmalı olarak uygulanması, hem yöntemlerin etkinliğini test etme hem de bölgeye özgü risk faktörlerini belirleme açısından önemli bir adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country with a high level of earthquake risk due to its location on active fault lines. This risk necessitates the implementation of scientifically.based analyses, particularly in ensuring structural safety. Although detailed engineering analyses can be conducted to evaluate the seismic performance of buildings, such studies require significant time and financial resources. Therefore, rapid and practical assessment methods present an important alternative for the preliminary evaluation of structural safety.This study aims to assess the earthquake risk of buildings constructed before 1999 in the central district of Düzce, which was affected by both the November 12, 1999 Düzce Earthquake and the November 23, 2022 Düzce Earthquake. The investigation will be carried out on approximately 30 buildings located in neighborhoods where the old building stock is densely present. In the study, two rapid assessment methods, AURAP and P25, will be utilized. The AURAP method evaluates the risk level by considering ground, foundation, and structural system characteristics collectively; while the P25 method, developed within the scope of a TÜBİTAK.supported project, provides a more comprehensive analysis by including various parameters such as structural system organization, material properties, and irregularities.In both methods, structural characteristics such as construction year, number of stories, ground condition, foundation type, structural system layout, reinforcement details, short columns, and mezzanine floors are taken into account in the risk analysis. The results obtained will be evaluated through a comparison of the AURAP and P25 methods, revealing the similarities and differences between the two approaches.As a result, this study to be conducted in Düzce will yield scientific data on structural risk analysis and contribute to sustainable urban planning in terms of earthquake safety. The comparative application of modern methods such as AURAP and P25 will serve as a significant step in both testing the effectiveness of the methods and identifying region.specific risk factors.