21. yüzyıl takı tasarımında lüks trendler
Luxury trends in 21st century jewelry
- Tez No: 961800
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Takı, insan bedeninde taşınabilen objelerin ortak adıdır. İnsanın doğaya üstünlük sağlama içgüdüsü, yaratıcılık eylemini tetiklemiş ve bu süreç, takının doğuşuna katkı sağlamıştır. Takılar insanın benliğini yansıtan bir araç işlevine sahiptir ve bir süslenme geleneğinin yanı sıra bir sanat biçimidir, estetik bir değer taşımaktan öte, sosyal statünün ve güç gösterisinin simgesi olarak kabul edilmiştir. Her dönem ve toplumda ekonomik, sosyal ve coğrafi koşullara bağlı olarak değişip gelişen estetik kavramlar ve sanat akımları takı alanını da etkilemiştir. Doğa da ender bulunan süs taşları yüz yıllar boyunca insanların ilgisini çekmiştir. Süs taşlarının göz alıcı renkleri insanları cezbetmiştir. Bu durum günümüz '' lüks takı'' kavramının temelini atmıştır. Lüks takılar çoğunlukla kadın tüketicilere hitap etmektedir ve mücevher markalarının devamlı yenilenen koleksiyonları bu tüketim modelini desteklemektedir. Bu çalışmada, tarih boyunca insan bedeninin ayrılmaz bir parçası olan takılar kronolojik sırayla incelenerek, tasarımlardaki lüks algısı üzerinde durulmuştur. Bütün bu tarihsel araştırma ve teknik incelemeler sonucunda seçili markaların 2023-2024 koleksiyonları incelenerek, lüks kategorisine uygun 5 adet eskiz, geliştirilmiş ve dijital çizimleri yapılmıştır. Yapılan araştırma ve tasarımların mücevherat sektörüne katkı sağlaması amaçlanmıştır. Takılar günümüzde evrensel bir sanat biçimi halini almıştır.
Özet (Çeviri)
Jewelry is the common name for objects that can be carried on the human body. The human instinct to dominate nature has triggered the act of creativity and this process has contributed to the birth of jewelry. Jewelry has the function of a tool that reflects the human self and is a form of art as well as a tradition of adornment and has been accepted as a symbol of social status and power display rather than having an aesthetic value. Aesthetic concepts and art movements that have changed and developed in every period and society depending on economic, social and geographical conditions have also affected the field of jewelry and societies have developed their own unique jewelry. Ornamental stones, which are rare in nature, have attracted the attention of people for centuries and have been used in jewelry making. The eye-catching colors of ornamental stones have attracted people. This situation laid the foundation of today's concept of“luxury jewelry”. While luxury jewelry mostly appeals to female consumers, the constantly renewed collections of jewelry brands support this consumption model. In this study, jewelry, which has been an integral part of the human body throughout history, is examined in chronological order and the perception of luxury in designs is emphasized. As a result of all these historical research and technical examinations, the 2023-2024 collections of selected brands were analyzed, 5 sketches suitable for the luxury category were developed and digital drawings were made. The research and designs are aimed to contribute to the jewelry industry. Jewelry has become a universal art form today.