Düğüm noktaları yarı rijit taşıyıcı sistemlerin ikinci mertebe dinamik hesabı için bir yöntem
A Method second order dynamic analysis of systems with semi-rigid connections
  1. Tez No: 96181
  2. Yazar: MAHMUT İNCEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET HÜSEYİN ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
II ÖZET Deprem bir zemin hareketidir. Bu hareketten dolayı yapıya yatay deprem kuvvetleri etki etmekte ve bu kuvvetlerden dolayı da yatay ötelenme yapmaktadır. Bu ötelenme miktarı yapıya gelen kuvvetin yanı sıra yapının rijitliği, sönümü ve kütlesi ile orantılıdır. Rijitlik yapıyı meydana getiren elemanların boyutları ve malzeme özellikleri ile ilgilidir. Yapının rijitliği, yaylar ile temsil edilebilir ve sisteminde oluşan ötelenmeyi denge konumuna getiren bir kuvvet olarak tanımlanabilir. Bir yapının projelendirilmesinde esas alman malzeme özellikleri (boyut, dayanım vb.), uygulama aşamasında yapılan hatalardan dolayı gerçekte farklılıklar gösterebilir. Sönüm yapının malzeme özellikleri ile ilgili olup, iç sürtünme özelliği ve diğer enerji tutucu özelliklerinden faydalanarak, yapının genliğini azaltıcı yönde etki etmektedir. Kütle yapı içerisinde kinetik enerjinin depolandığı ortamdır. Yapı içerisinde dağılımına göre sürekli ve toplu olarak modellenebilir. Kütle, yapıda ikinci mertebe etkilerin ortaya çıkmasında etkilidir. Özellikle yapıların yüksekliği arttıkça bu etkiler daha da önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT Simply earthquake is motion of the soil. Due to this motion lateral forces act on the structure and these forces couses lateral displacement on the structures. Rigidity is related dimensions and the metarial properties of the members that make up whole structural system. The rigidity of the structures can be symbolized by using springs. Metarial properties that is assumed in the design may be different due to the faults done during the constructions. Damping is related with the metarial properties which decreases the amplitudes of the structure due to its internal function and energy absorbing properties. Mass is the media where kinetic energy is stored. According its distribution in the structure it can be modelled as lamped and continious. Mass has on important effects on occurance of the second order effects. Especially this effects increases as the height of the structure increases.