Uygulama imar planı değişikliklerinin niteliği açısından 3194 sayılı imar kanunu ile 1580 sayılı ve 3030 sayılı kanunlar kapsamında karşılaştırmalı bir inceleme-Gaziemir ve Ulukent örnekleri
Comparative review within the scope of development code 3194 in the quality of development plan alterations and the laws; 1580 & 3030
- Tez No: 96180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
IV ÖZET İmar Planlarının aksayan yönlerinin düzeltilmesinde bir araç olan İmar Planı Değişikliklerinin, İmar Planlarının uygulanmasında nasıl bir rolü olduğunun incelenmesi ve İmar Planı Değişiklikleri ile kentlerin gelişimi arasındaki ilişkinin irdelenmesi hazırlanan çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Hazırlanan çalışmada öncelikle“İmar”olgusunun ülkemizde zaman içerisindeki gelişimi, getirilen yasal düzenlemeler ve bunların değişimi konulan üzerinde durulmuş;“İmar Planı”olgusu türleri ve hazırlanışı, kimler tarafından yapıldığı ve onaylandığı, temel ilkeleri, onaylanışı ve uygulanışı konulan genel tanımlan ve yürürlükteki yasalar ve yönetmelikler ile ilişkili olarak incelenmiştir. 1580 sayılı Belediyeler Kanunu ve 3030 saydı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu genel esaslanyla incelenerek, belediyelerin organlan, görevleri, yetkileri ve arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmada aynca, İmar Planı Değişikliği kavramı incelenerek, ne anlama geldiği, hangi nedenlerle yapıldığı, yapımında uyulması gereken temel esaslar, Belediyeler ve Büyükşehir Belediyeleri tarafından onama sürecinin nasıl gerçekleştiği, planlama süreci içerisindeki konumu, sonuçlan ve kentsel mekana etkileri incelenmektedir. Uygulama İmar Planı değişikliklerinin niteliğinin incelenmesi, bu veriler ışığında, İzmir'de, birisi İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı, diğeri bağımsız bir Belediye olan Gaziemir ve Ulukent örnekleri özelinde yapılmıştır. "2C TteffiöĞKETİM KÛTOUJ MEd)M/ymS¥©H MEMEM
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study of the relationship between the development of the cities and the master plan alteration which assists the improvement of the limping ways of master plans creates the base of the prepared study. Upon this study, evolution of“development”fact in our country, legal organizations and the mutation of these has been dwelled upon. Subjects and general definitions of“master plan”facts, preparation, by whom and how it has been organized, basic principles, application and approvements have been relatively analysed with the valid laws and regulations. There has been made comparison between the units, duties and qualifications of Municipality by analysing the general facts of 1580 code of Municipality laws and 3030 code of Metropolitan Municipality laws. Moreover, upon this study; meaning and reasons, basic facts which should be obeyed in process, achievement of the approvement period, results and effects on Urban site of“Master Plan Alteration”concept have been analysed. In the light of above mentioned datas; the analysis of the implementation master plan alteration characteristics has been made in İzmir; based on the samples Ulukent and Gaziemir of which one of them in dependent and the other is independent on Izmir Metropolitan Municipality.