İç mekânda renklerin kullanıcı psikolojisine etkisi: Oturma odası üzerine bir inceleme
The effect of colors on user psychology in interior spaces: A study on living rooms
- Tez No: 961822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRİYE AYLİN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Psikoloji, Architecture, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, konutlarda kullanılan renklerin bireyler üzerindeki psikolojik etkilerini derinlemesine incelemeyi ve bu doğrultuda yaşam kalitesini artıracak öneriler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Çalışma grubu, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenmiş toplamda 134 kişiden oluşmaktadır. Katılımcılar arasında 110 farklı meslek grubuna sahip bireyler ve 24 mimar/tasarımcı bulunmaktadır. Katılımcılar, gönüllülük esasına dayalı olarak araştırmaya dâhil edilmiş ve veriler, araştırmacı ve uzmanlar tarafından geliştirilen yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Online ortamda yürütülen veri toplama süreci, katılımcıların konutlardaki (oturma odası) renk kullanımlarının psikolojik etkilerini ifade etmelerine olanak tanımıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel ve içerik analizi teknikleri kullanılmıştır. Ayrıca içerik analizi yoluyla“olumlu”ve“olumsuz”yanıtlar olarak iki ana temada da sınıflandırılmıştır. İçerik analizi süreci, verilerin kodlanması, temaların oluşturulması, bu temaların düzenlenmesi ve bulguların yorumlanması aşamalarını içermektedir. Kodlama işlemi araştırmacı tarafından manuel olarak gerçekleştirilmiş; ardından, kodlar belirlenen temalar altında gruplanmış ve elde edilen bulgular literatürle karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, iç mekânda kullanılan renklerin bireylerin psikolojik durumları üzerinde güçlü etkiler yarattığı belirlenmiştir. Özellikle koyu tonların kasvet, daralma ve huzursuzluk hissi yarattığı; açık ve sıcak tonların ise ferahlık, huzur ve pozitif duygularla ilişkilendirildiği gözlemlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, iç mekân tasarımlarında bireylerin psikolojik ihtiyaçlarını dikkate alan renk stratejileri geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to deeply examine the psychological effects of colors used in residences on individuals and to develop suggestions that will increase the quality of life accordingly. A qualitative research approach was adopted in the study. The study group consisted of a total of 134 people determined by the easily accessible sampling method. The participants included individuals from 110 different professional groups and 24 architects/designers. The participants were included in the study on a voluntary basis and the data were collected through a structured interview form developed by the researcher and experts. The data collection process conducted in the online environment allowed the participants to express the psychological effects of color use in residences (living rooms). Descriptive and content analysis techniques were used in the analysis of the obtained data. In addition, it was classified into two main themes as“positive”and“negative”responses through content analysis. The content analysis process includes the stages of coding the data, creating themes, organizing these themes and interpreting the findings. The coding process was carried out manually by the researcher; then, the codes were grouped under the determined themes and the obtained findings were compared with the literature and interpreted. As a result of the research, it was determined that the colors used in interior spaces have strong effects on the psychological states of individuals. It was observed that dark tones in particular create feelings of gloom, constriction and restlessness, while light and warm tones are associated with spaciousness, peace and positive emotions. In line with these findings, it is recommended to develop color strategies that take into account the psychological needs of individuals in interior design.