Paylaşım ekonomisi, lojistik performans endeksi ve sürdürülebilir kalkınma ilişkisi
The interrelationship between sharing economy, logistics performance index, and sustainable development
- Tez No: 961824
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Mülkiyet yerine geçici olarak erişimi mümkün kılan ürün ve hizmetlerin paylaşılması, takas edilmesi, ödünç verilmesi veya kiralanmasına dayalı internet tabanlı bir ekonomik model olan paylaşım ekonomisi modeli, kaynakları daha etkin kullanarak sürdürülebilir kalkınma süreçlerine katkı sağlayabilecek bir yapıya sahiptir. Paylaşım ekonomisinin sürdürülebilirlik için bir araç olması, ekonomik büyümeyi teşvik etmesi, toplum ve çevre üzerinde olumlu bir etki yaratması beklenmektedir. Paylaşım ekonomisinin sürdürülebilir olup olmadığına dair süregelen tartışmalar, bu çalışmanın temel motivasyon kaynağını oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak bu çalışmanın amacı, Dünya Bankası gelir gruplarına göre sıralanan yüksek gelirli, üst-orta gelirli ve alt-orta gelirli toplam 95 ülke üzerinde, paylaşım ekonomisi ile sürdürülebilir kalkınma ilişkisini ekonomik büyüme ve lojistik performans boyutuyla araştırılmasıdır. Yatay kesit analizinin kullanıldığı çalışmada, gelişmişlik seviyelerine göre baz alınan ülkelerde paylaşım ekonomisinin karbon salınımı ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisini karşılaştırmalı olarak araştırması hedeflenmektedir. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre, üst gelir grubuna sahip gelişmiş ülkelerde paylaşım ekonomisi karbon emisyonlarını azaltarak ekonomik büyümeyi artırmaktadır. Ancak, üst-orta gelire sahip gelişmekte olan ülkelerde, yalnızca teknolojik inovasyonun karbon emisyonu üzerinde pozitif anlamlı etkisi varken; ekonomik büyümeyi artıran tek değişken lojistik performans endeksidir. Paylaşım ekonomisi değişkeni ise bu ülke grubunda karbon emisyonu ve ekonomik büyüme üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değildir. Son olarak alt-orta gelire sahip az gelişmiş ülke gruplarında, paylaşım ekonomisi karbon emisyonu üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değilken; ekonomik büyüme üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahiptir. Bu bağlamda gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde karbon emisyonlarının azaltılması amacıyla paylaşım ekonomisi modelinin yaygınlaştırılmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The sharing economy model, which is an internet-based economic model, based on sharing, exchanging, lending or renting products and services that enable temporary access instead of ownership, has a structure that can contribute to sustainable development processes by using resources more effectively. It is expected that the sharing economy will be a tool for sustainability, encourage economic growth and have a positive impact on society and the environment. Discussions about whether the sharing economy is sustainable are the main motivation of this study. Accordingly, the aim of this study is to investigate the relationship between the sharing economy and sustainable development in terms of economic growth and logistics performance in a total of 95 high-income, upper-middle-income and lower-middle-income countries ranked according to World Bank income groups. The study aims to comparatively investigate the impact of the sharing economy on carbon emissions and economic growth in countries based on their development levels using cross-sectional analysis. According to the findings of the analysis, the sharing economy increases economic growth by reducing carbon emissions in high-income countries. However, in upper-middle income countries, only technological innovation has a positive significant effect on carbon emissions, while the only variable that increases economic growth is the logistics performance index. The sharing economy variable does not have a significant effect on carbon emissions and economic growth in this country group. Finally, in lower-middle income country groups, the sharing economy has an insignificant effect on carbon emissions, while it has a positive and significant effect on economic growth. In this context, suggestions have been presented for the dissemination of the sharing economy model in order to reduce carbon emissions in upper-middle-income and lower-middle-income countries.