Adana il merkezi kamu sağlık çalışanlarında işe devamsızlıkların araştırılması
Investigation of absenteeism among public healthcare professionals in Adana city center
  1. Tez No: 721002
  2. Yazar: NURDAN DEMİREL BEĞCEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ TANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Sağlık sektörü, hem toplum hem de ekonomi için temel sektörlerden biridir. Sağlık çalışanları, mesleki ve mesleki olmayan sağlığı tehdit eden risk faktörlerine maruz kaldıkları için hastalıklara karşı oldukça hassastırlar. Bu nedenle işe devamsızlığın en yüksek olduğu sektörlerin başında sağlık sektörü gelmektedir. Araştırmamız işe devamsızlık ve presentizmin, Adana il merkesinde kamu sağlık hizmeti sunucularında görülme sıklığını, en sık nedenlerini, sosyodemografik, çalışma hayatı ve sağlık düzeyiyle ilişkili farklılıklarını açıklamak amacıyla planlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu çalışma Adana ilindeki kamu sağlık kurumlarında hizmet sunanları kapsayan kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmaya katılım gönüllülük esasına dayalı olup 2021 Eylül-Kasım ayları arasında 602 sağlık çalışanıyla çevrimiçi ve yüzyüze görüşülerek anketler uygulanmıştır. Anket ile katılımcıların işe devamsızlık ve presentizm durumları sorgulanmıştır. Analizlerde frekans tabloları, çapraz tablolar, Ki-kare testi, dağılıma bakmak için Kolmogorov-Spirnov, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis testi, Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Sonuçlar ortalama±standart sapma, min-maks, sayı ve yüzde olarak ifade edilmiştir ve p değerinin
Özet (Çeviri)
Objective: The health sector is one of the basic sectors for both society and economy. Health workers are highly susceptible to diseases because they are exposed to risk factors that threaten occupational and non-occupational health. For this reason, the health sector is one of the sectors with the highest absenteeism. Our research was planned to explain the frequency of absenteeism and presenteeism among public health care workers in Adana city center, the most common causes, and differences related to sociodemographic characteristics, working life and health level. Materials and Method: This study is a cross-sectional type of study covering those who provide services in public health institutions in Adana. Participation in the research is on a voluntary basis and questionnaires were applied by interviewing 602 health workers online and face-to-face between September and November 2021. With the questionnaire, the absenteeism and presenteeism status of the participants were questioned. Frequency tables, cross tables, Chi-square test, Kolmogorov-Spirnov, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis test, Spearman correlation test were used to analyze the distribution. Results were expressed as mean±standard deviation, min-max, number, and percentage, and cases where the p value was