Descriptive complexities in polish spaces of separable banach spaces
Ayrılabilir banach uzaylarının leh uzaylarında betimsel karmaşıklıklar
  1. Tez No: 961835
  2. Yazar: ANIL KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde çeşitli ayrılabilir Banach uzayı sınıflarını betimsel kümeler kuramının ba- kış açısıyla analiz edeceğiz. Bunu yapabilmek için ayrılabilir Banach uzaylarını bir Leh uzayının elemanları ile kodlamamız gerekecek. Böyle bir kodlama yapmanın çe- şitli yolları vardır. Bu tezde, bu şekilde iki Leh uzayının inşasını gözden geçireceğiz, bu uzayların temel özelliklerini analiz edeceğiz ve aralarındaki ilişkiyi inceleyeceğiz. Daha sonra bu uzaylarda ayrılabilir Banach uzayı 𝑙_2'nin izomorfizma ve izometri sı- nıflarının betimsel karmaşıklıklarını hesaplayacağız. Ayrıca, bu uzayların birinde 𝑙_2 uzayının izometriye göre bir karakterizasyonunu vereceğiz. Bu sonuçlar için, çoğun- lukla Godefroy ve Saint-Raymond ile Cúth ve diğerlerini takip edeceğiz. Son olarak, diğer bazı klasik Banach uzaylarına dair betimsel küme kuramsal sonuçlara genel bir bakış yapacağız.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we will analyze various classes of separable Banach spaces from a de- scriptive set-theoretic point of view. In order to be able to do that, we will need to code separable Banach spaces as elements of a Polish space. There are various ways to do such a coding. In this thesis, we will overview the construction of two such Polish spaces, analyze their basic properties and investigate the relationship between them. Afterwards, we will compute the descriptive complexity of the isomorphism and the isometry classes of the separable Banach space 𝑙_2 in these spaces. Moreover, we shall give a characterization of the space 𝑙_2 up to isometry in one of these spaces. For these results, we shall mostly be following Godefroy and Saint-Raymond, and, Cúth et. al. Finally, we will overview some descriptive set theoretical results regarding other clas- sical Banach spaces.