Mülukü't tavaif döneminde Endülüste siyasi durum (1031-1090)
The political situation in al-Andalus during the Taifas kingdoms period (1031-1090)
- Tez No: 961840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İslam tarihinde önemli rol oynayan devletlerden biri de bugünkü İspanya topraklarında kurulan Endülüs Emevi devletidir. Kurulduğu andan itibaren bulunduğu coğrafyada siyasi konjonktürü önemli bir şekilde etkilemeyi başaran Endülüs Emevi devletinde zaman zaman iç siyasi sarsıntılar da görülmüştür. Bunlardan biri de devletin halifelik dönemi olarak adlandıran M.929-1031 (H.316-422) yılları arasında yaşanmıştır. Bu dönemin sonlarına doğru hanedan mensuplarının kendi aralarındaki taht mücadeleleri nedeniyle M.756 (H.138) yılında bağımsız bir emirlik olarak kurulan Endülüs Emevi devleti yıkılmıştır. Bundan sonraki süreçte yaşanan otorite boşluğu sırasında irili ufaklı birçok devlet kurulmuştur. Böylece Endülüs tarihinde mülükü-t tavaif denilen yeni bir dönem başlamıştır. Bu çalışmada Mülukü't Tavaif döneminde yaşanan siyasi istikrarsızlıklar, mezhepsel çatışmalar ve Hristiyan krallıklarının güçlenme süreçleri kapsamlı bir şekilde incelemiştir. Çalışma, Endülüs'ün fethiyle başlayan süreçte Emevi halifeliği döneminde kurulan siyasi yapıların, özellikle emirlik ve hilafet yönetimlerinin nasıl şekillendiğini ve bu yapının zamanla nasıl zayıfladığını analiz etmektedir. Mülukü't Tavaif dönemi, Endülüs'ün küçük ve zayıf beyliklere bölünmesiyle, Hristiyan krallıklarının tehdidi altında kalmasına neden olmuştur. Bu süreçte siyasi birlik sağlanamamış, Müslüman liderler arasında iç çekişmeler artmış ve sonuç olarak Müslüman toplum ekonomik ve askerî açıdan zayıflamıştır. Ayrıca, Müslüman emirliklerin lüks ve israfa yönelerek siyasi ve sosyal yozlaşmaya sürüklenmesi ve bu çerçevede Mülukü't Tavaif'in, Hristiyan krallıklarıyla ittifaklar kurarak kendi iktidarlarını koruma çabaları, İslam dünyasının daha da zayıflamasına neden olmuştur. Bu dönemde Endülüs'teki siyasi, sosyal ve dini çatışmaların yanı sıra, Mülukü't Tavaif ve Murabıtlar arasındaki ilişkiler analiz edilerek, Endülüs'ün düşüşe giden sürecin temel dinamiklerini açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most significant states in Islamic history is the Umayyad state of al-Andalus, which was established on the territory of present-day Spain. From its inception, the Umayyad state of al-Andalus played a crucial role in shaping the political landscape of the region. However, the state also experienced internal political turmoil from time to time. One of the most notable of these occurred during the caliphate period, dated between CE.929-1031 (AH.316-422). Toward the end of this era, internal power struggles among members of the ruling dynasty led to the collapse of the Umayyad state, which had been founded as an independent emirate in CE.756 (AH.138). In the power vacuum that followed, numerous small and independent states emerged, ushering in what came to be known as the“Taifa Kingdoms”(Muluk al-Tawaʾif) period in Andalusian history. This study thoroughly examines the political instability, sectarian conflicts, and the rise of the Christian kingdoms during the Taifa period. It analyzes how the political structures established during the Umayyad caliphate, particularly the emirate and caliphate systems, evolved from the time of the Islamic conquest of al-Andalus, and how these structures weakened over time. The Taifa period saw al-Andalus divided into small and fragile principalities, making it increasingly vulnerable to Christian incursions. Political unity could not be achieved; internal conflicts among Muslim rulers intensified, leading to economic and military decline. Moreover, the opulence and extravagance embraced by many of the Muslim emirates led to political and social decay. Their pursuit of alliances with Christian kingdoms to maintain their own rule further weakened the Islamic world. By analyzing the political, social, and religious conflicts of the time, as well as the relationships between the Taifa kingdoms and the Almoravids. This study aims to reveal the key dynamics behind the decline of al-Andalus.