R404A ve R410A'ya alternatif yeni nesil soğutucu akışkanların kullanıldığı buhar sıkıştırmalı soğutma sistemlerinde enerji, ekserji ve çevresel performans analizi
Energy, exergy and environmental performance analysis of vapor compression cooling systems using new generation refrigerants as alternatives to R404A and R410A
  1. Tez No: 961839
  2. Yazar: BARIŞ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN DİKMEN, DOÇ. DR. RAGIP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Teknolojik gelişmeler ve artan enerji talepleri doğrultusunda, soğutma sistemleri geniş bir kullanım alanına sahip olup, endüstriyel uygulamalardan iklimlendirme sistemlerine kadar birçok sektörde kullanılmaktadır. Ancak bu sistemlerde kullanılan soğutucu akışkanlar, zamanla çevresel etkiler ve verimlilik açısından önemli sorunlara yol açmıştır. Özellikle geleneksel soğutucu akışkanların yüksek küresel ısınma potansiyeli (GWP) ve ozon tabakasına verdikleri zararlar, sürdürülebilir soğutma çözümlerine duyulan ihtiyacı arttırmıştır. Son yıllarda, bu olumsuz etkilerin azaltılmasına yönelik yasal düzenlemeler ve teknolojik yenilikler, daha çevre dostu ve enerji verimli soğutucu akışkanların geliştirilmesini teşvik etmiştir. Bu bağlamda, yeni nesil soğutucu akışkanların kullanımı, enerji verimliliği ve çevresel etki açısından önemli katkılar sağlamaktadır. Bu çalışmada, gelecekte kullanımının kısıtlanması planlanan R404A akışkanına alternatif olarak R454C, R452A, R449A ve R410A akışkanına alternatif olarak R454B, R452B ve R463A soğutucu akışkanlarının buhar sıkıştırmalı soğutma sistemlerinde kullanılabilirliği incelenmiştir. Çalışmada, her bir akışkan için 40°C kondenser sıcaklığında -25/+5°C evaporatör sıcaklıkları arasında enerji, ekserji ve çevresel etki (LCCP) analizleri gerçekleştirilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, R404A akışkanına kıyasla yüksek enerji ve ekserji verimliliği ile benzer yüksek LCCP değerlerine sahip olan R454C ve R449A akışkanları, en iyi performans gösteren alternatifler arasında yer almaktadır. Ayrıca, iklimlendirme sistemlerinde yaygın olarak kullanılan R410A akışkanına göre ise R454B ve R452B akışkanları, benzer şekilde yüksek LCCP değerlerine sahip olup, birbirine yakın sonuçlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In accordance with technological advancements and mounting energy requirements, cooling systems boast a broad spectrum of applications, encompassing industrial processes and air conditioning systems, among numerous other applications. Nevertheless, the refrigerants utilised in these systems have given rise to considerable concerns with regard to their environmental impact and efficiency over time. It is evident that the elevated global warming potential (GWP) of conventional refrigerants, in conjunction with their deleterious impact on the ozone layer, has precipitated an augmented necessity for sustainable cooling solutions. In recent years, legislative developments and technological innovations aimed at mitigating these adverse effects have catalyzed the evolution of more environmentally sustainable and energy-efficient refrigerants. In this context, the utilization of novel generation refrigerants offers substantial contributions with regard to energy efficiency and environmental impact. The present study investigates the usability of R454C, R452A and R449A as alternatives to R404A, and of R454B, R452B and R463A as alternatives to R410A, which are planned to be restricted in the future, in vapour compression refrigeration systems. In the present study, energy, exergy and environmental impact (LCCP) analyses were performed for each refrigerant at a condenser temperature of 40 °C, with evaporator temperatures ranging from -25 to +5 °C. The results of these analyses were then compared. The results of the analyses indicate that R454C and R449A fluids, which demonstrate high energy and exergy efficiency and exhibit comparable high LCCP values to those of R404A, are among the most effective alternatives. Furthermore, R454B and R452B fluids, which exhibit similarly elevated LCCP values in comparison to R410A fluid (a widely utilised component in air conditioning systems), demonstrate analogous outcomes.