Türkiye'de kamu bankacılığının sosyal politika işlevleri
The social policy functions of public banking in Türkiye
- Tez No: 961842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türkiye'de kamu bankacılığı yalnızca finansal ürün ve hizmet sunan bir kurum olmanın ötesinde aynı zamanda sosyal konularda da sorumluluk üstlenerek sosyal politikaları uygulayıcı ve taşıyıcı bir kurum olarak faaliyetlerini sürdürmektedirler. Kamu bankaları, devletin sosyal politika hedefleri gerçekleştirilirken finansal köprü niteliğinde faaliyet göstermektedir. Kamu bankacılığı, kâr amacı gütmeyen, faaliyetlerini sosyal kalkınma çerçevesinde düzenleyen ve geliştiren bir bankacılık türüdür. Türkiye'de kamu bankaları, kamu yararı ve sosyal kalkınmayı hedef edinerek sosyal politikaların toplum ile entegrasyonunda önemli rol oynamaktadır. Çalışmada, kamu bankacılığının sürdürmüş olduğu sosyal politika işlevlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede Türkiye'de faaliyet gösteren kamu mevduat bankalarından Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası'nda görev yapan on farklı yönetici/üst düzey yönetici seçilerek nitel araştırma gerçekleştirilmektedir. Yarı yapılandırılmış soru formu aracılığıyla derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilerek elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmektedir. Çözümlenen bulgulara göre, kamu bankaları yalnızca finansal ürün ve hizmet sunan kurumlar değil, kamu bankaları sosyal politika amaçlarının gerçekleştirilebilmesi için doğrudan ve dolaylı olarak hizmet sunan finansal kuruluşlardır. Türkiye'de kamu bankacılığı, dezavantajları grupların finansal hayat için entegrasyonunu sağlamak amacıyla kredilendirme, erişilebilirliğin artırılması, kriz ve olağanüstü durumlarda hızlı aksiyon alınması gibi konularda kamu bankalarının aktif rol üstlendiği tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In Türkiye, public banking functions not only as a provider of financial products and services but also as an institution that assumes responsibility in social matters by acting as an implementer and facilitator of social policies. Public banks operate as financial bridges in the realization of the state's social policy objectives. Public banking is characterized as a type of banking that is not solely profit-oriented but is instead organized and developed within the framework of social development. Public banks in Türkiye aim to serve the public interest and support social development, thereby playing a significant role in integrating social policies into society. This study aims to examine the social policy functions carried out by public banks. Within this framework, a qualitative research method is employed by conducting in-depth interviews with ten different managers or senior executives working at Türkiye's public deposit banks—Ziraat Bank, VakıfBank, and Halkbank.The data collected through a semi-structured interview form are analyzed using the descriptive analysis method. According to the findings, public banks are not merely financial service providers; they are financial institutions that directly and indirectly support the implementation of social policy objectives. In Türkiye, public banking plays an active role in providing credit to disadvantaged groups, improving accessibility, and responding swiftly during crises and extraordinary situations—thereby contributing to the integration of these groups into financial life.