Lise öğrencilerinin Tik Tok uygulaması deneyimlerini kültürel çalışmalar perspektifinden okumak
Reading high school students' Tik Tok application experiences from the perspective of cultural studies
- Tez No: 961855
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRE KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinin TikTok kullanım deneyimleri, yaşamlarında yer alış biçimleri ile sosyal ve kültürel kimlik ve varoluşlarına yansımalarının kültürel çalışmalar bakış açısıyla derinlemesine analiz edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Gaziantep Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri içinde TikTok kullanan 9 kız 3 erkek öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanarak lise öğrencilerinin sosyal medya (Tiktok) eylemselliklerinin temsili, kullanım amaçları, biçimleri ve simgeleri, düşünceleri, yönelimleri hakkında derinlemesine bilgi alınmaya çalışılmıştır. Görüşme verileri tematik analizle“Tiktok'u anlamlandırma, popüler kültür, gençlerin kimlik inşası ve gençlerin TikTok eleştirisi”ana temalarında değerlendirilmiştir. Gençlerin kimlik inşası teması içinde görüşmelerde elde edilen bilgiler yanında katılımcıların takip ettiği fenomenlerin paylaşımlarıyla katılımcıların profillerinde paylaştıkları görseller“eylemsellik, müzik, renk, jest/mimik ve filtreler”temalarında içerik çözümlemesi yöntemiyle analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda gençlerin TikTok'u anlamlandırması bilgi edinme, eğlenme, zaman geçirme ve beğeni ve para kazanma olarak belirlenmiştir. Popüler kültür ve kimlik inşası bağlamıyla TikTok, tüketim ve moda yanında kullanılan dil, müzik ve hareketlerle de gençlerin yaşamında önemli yer tutarken, kendini sunma aracı olarak ta kullanıldığı görülmüştür. Bu bulgular Türkiye'de ve dünyada yapılan araştırmalarla da örtüşmektedir. Araştırmanın son bölümünde gençlerin TikTok'a eleştirel yaklaşımı, birçok akademik çalışmada ortaya konulan tehlike ve tehditlerle örtüştüğü saptanmıştır. Gençlerin TikTok kullanım deneyimleri eğlenme, bilgilenme yanında üretmek, kendini anlatmak gibi doğal istekleri çerçevesinde oluşmaktadır. Bu istekler ekosistem içinde kolay, maliyetsiz karşıladıkları TikTok/sosyal medya olgusu bugünün ve geleceğin bir gerçeğidir. Bu gerçeği çok iyi analiz ederek çocuk ve gençlerin olumsuz etkilerden korunarak sosyal medya kullanımlarının desteklenmesi sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to analyze high school students' TikTok usage experiences from a cultural studies perspective. It is aimed to examine the place of TikTok in young people's daily lives and its reflection on their social and cultural identities. The sample of the study is 9 female and 3 male high school students who use TikTok. In the study, an attempt was made to obtain in-depth information about high school students' social media (TikTok) usage experiences using a semi-structured interview form. Interview data were evaluated with thematic analysis under the main themes of“Making sense of TikTok, popular culture, identity construction of young people and criticism of TikTok by young people”. In addition, the posts of the phenomena that young people follow and the young people's own posts were analyzed with content analysis. Content analysis was conducted with the themes of“activation, music, color, gesture/facial expression and filters”. As a result of the analysis, young people's meaning of TikTok was determined as obtaining information, having fun, spending time and earning likes and money. When young people's TikTok use is evaluated in terms of popular culture and identity construction concepts, consumption and fashion, language, and music, it has been revealed that TikTok is quite effective. These findings also coincide with research conducted in Turkey and around the world. The last section of the study examines young people's critical approach to TikTok. In this review, it has been determined that young people's views coincide with the dangers and threats presented in many academic studies. As a result, young people use TikTok to have fun, be informed, produce, and express themselves.