Dağılan aileler ve yıkılan mitler: Sam Shepard'ın aile üçlemesinde toplumsal eleştiri
Fragmented families and deconstructed myths: A social critique in Sam Shepard's family trilogy
  1. Tez No: 961889
  2. Yazar: GÜLLÜ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN GÜNİZ SERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Sam Shepard'ın aile üçlemesi olan Gömülü Çocuk, Aç Sınıfın Laneti ve Vahşi Batı oyunlarını, yazıldıkları dönemdeki Amerika Birleşik Devletleri'nin sosyal, politik ve ekonomik koşulları bağlamında incelemektedir. Çalışma, Shepard'ın oyunlarındaki aile yapısının çöküşünü, özellikle 1960'lar, 1970'ler ve 1980'lerin başında yaşanan ekonomik krizler, toplumsal huzursuzluklar ve kültürel dönüşümler ışığında ele almaktadır. Bu bağlamda, Yeni Tarihselcilik ve Kültürel Materyalizm kuramsal yaklaşımları kullanılarak Shepard'ın Amerikan Rüyası'na getirdiği eleştiriler tarihsel ve kültürel bir zemin üzerinde değerlendirilmektedir. Gömülü Çocuk oyununda Shepard, ensest ilişki sonucu meydana gelen aile içi yozlaşmayı ve bunun toplum üzerindeki etkilerini ele alır. Aç Sınıfın Laneti oyununda ise ekonomik sorunların bireyler arasındaki ilişkileri nasıl yıprattığı ve aile kurumunu nasıl çözdüğü ortaya konur. Vahşi Batı oyununda ise modernleşmenin getirdiği yabancılaşma, iki erkek kardeş arasındaki çatışma aracılığıyla, Eski ve Yeni Batı'nın karşıtlığı üzerinden sembolik bir düzlemde anlatılır. Shepard'ın üçlemesi, bireysel trajediler aracılığıyla Amerikan toplumunun çöküşünü, değer yitimini ve aile kurumu üzerinden şekillenen ideolojik kırılmaları gözler önüne sermektedir. Ailenin çöküşü, sadece bireysel bir kriz değil, aynı zamanda toplumsal yapının derin bir sorgulamasıdır.
Özet (Çeviri)
This study examines Sam Shepard's family trilogy, Buried Child, Curse of the Starving Class, and True West, in the context of the social, political, and economic conditions of the United States at the time they were written. The study examines the collapse of the family structure in Shepard's plays, particularly in light of the economic crises, social unrest, and cultural transformations that occurred in the 1960s, 1970s, and early 1980s. In this context, Shepard's critiques of the American Dream are evaluated within a historical and cultural framework using the theoretical approaches of New Historicism and Cultural Materialism. In Buried Child, Shepard addresses the corruption within the family resulting from incestuous relationships and its effects on society. In Curse of the Starving Class, he reveals how economic problems erode relationships between individuals and destroy the institution of the family. In True West, the alienation brought about by modernization is narrated on a symbolic level through the conflict between two brothers and the opposition between the Old and New West. Shepard's trilogy reveals the collapse of American society, the loss of values, and the ideological fractures shaped by the family institution through individual tragedies. The collapse of the family is not only an individual crisis but also a profound questioning of the social structure.