Türkiye piyasasında bulunan efervesan aspirin tabletlerinin faktöriyel tasarım ile stabilitelerinin incelenmesi
- Tez No: 11392
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu çalışmada biri Türkiye'de üretilen, üç tanesi Almanya ingiltere ve Fransa'dan ithal edilen ASA tabletlerin faktöriyel tasarım planına göre 25 ve 40 C sıcaklık,!'. 50 ve 86 bağıl nemli ortamlarda stabilitesi incelenmişti r. incelenen ASA tabletlerden ingiltere'de ithal edilen ASA tablet dağılan tablet, diğerleri ise efervesan tablettir.Bütün tabletler 2*2 faktöriyel tasarıma göre düzenlenmiş stabiiite ortamlarında tutulmuş ve ortalama ağırlık, boyut, sertlik, çözünme süresi, uf alanma-aşınma, pH ve asit nötralizasyon kapasitesi kontrolleri yapı İmiş, nem, karbondioksit, AA,ASA ve SA miktarları saptanmıştır. Kontrollerde sadece plastik tüp içindeki Al kodlu tabletin o 40 C V. 86 bağıl nemli ortamda 5. ay sonunda, nem etkisiyle normalin üzerinde bozunarak, birbirine yapıştığı ve koyu renk aldığı görülmüştür.Bu tablette ASA hemen hemen tamamen SA'e bozunmuş, AA miktarı ise“/.13 'e düşmüştür. o Fiziksel kontroller sonucu 40 C,V. 86 bağıl nemde 5 ay tutulan bu tablet dışında diğerlerinin ortalama ağırlık, çözünme süresi, pH, asit nötralizasyon kapasitesi, ufalanma/aşınma karbon- diosit ve nem miktarı ile AA miktarı farmakopelerde veya literatürlerde verilen değerlere uygun bulunmuştur. Tabletlerde açığa çıkan karbondioksit miktarı arttıkça çözünme hızının kısaldığı bulunmuş, tabletlerin sertliğinde ise o genellikle 40 C'de hafif bir artış görülmüştür.Stabiiite ortamlarında çeşitli sürelerde yapılan ASA ve SA'in analizleri sonucunda, her ortam için sıfır, birinci ve ikinci derece kinetik.129eşitliklerin parametreleri bulunmuş, bu tabletlerde ASA hidrolizinin genellikle sıfır derece kinetiğe uyduğu görülmüştür. Kalsiyum karbasalat içeren efervesan tabletin o diğer efervesan ASA tabletlere nazaran 25 C'de bozunma hızının o yaklaşık S kat,40 C'de ise 6 kat fazla olduğu bulunmuş, aktivasyon enerjisinin diğerlerine nazaran yaklaşık 2 misli o olduğu (27 k cal) hesaplanmıştır.Bu tabletin 25 C ”de "/. 50 bağıl nemde t süresi 6.5 ay,diğer iki efervesan tabletin 14.5 ve 19 7.95 ay, dağılan tabletin ise 33.5 ay olduğu bulunmuştur. Tabletlerin içerdiği su miktarı tablet ağırlığına göre gözönüne alınarak her tablet için yaklaşık mol su/mol ASA oranları bulunmuş ve oran arttıkça ASA'in hidroliz hızının arttığı gözlenmiştir. Faktöriyel tasarım ile Yates sıralamasına göre düzenlenen hidroliz hızlarından sıcaklık, nem faktörleri ile sıcaklık-nem iç etkileşimi için F değerleri hesaplanarak, P=0. 05 düzeyinde tablo F değerleri ile karşılaştırılmıştır.Karşılaştırma sonucunda bütün tabletlerde ASA'in hidrolizi üzerinde sıcaklığın etkisinin olduğu gösterilmiş, nemin ise sadece plastik tüp içinde bulunan efervesan tablet üzerinde etkin olduğu bulunmuştur. 130
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the stabilities of four commercial aspirin tablets produced in Turkey »Germany, England and France have been investigated due to the factorial design under the temperatures o o of 25 and 40 C,and relative humidities of 50 and 86 "/.. One of the imported tablet was dispersible type and the others were effervescent type. All tablets have been investigated under different stability environs arranged to the 2*2 factorial design. Additionally, average weight, thickness/diameter, hardness, friability, dissolution time, moisture, carbon dioxide, pH and acid neutralization capacity tests, and assays of ascorbic acid, aspirin and salicylic acid have been determined. Only the tablets coded A1, which were in the plastic tube, have been decomposed quickly by sticking each other and o becoming brownish under 40 C and V. 86 relative humidity conditions at the end of f if th ? month. The aspirin content has converted into the salicylic acid and ascorbic acid content has been found 13 % in this tablet. The physical tests of tablets including average weight, dissolution time, pH, acid neutralization capacity, moisture and ascorbic acid content have been in accordance with literature and pharmacopoeial requirements. A slight increase was observed in the o hardness of tablets exposed to 40 C temperature. After aspirin and salicylic acid analysis at different mediums and periodsythe parameters of zero, first and second order reaction kinetics have been investigated, According to the results, it has been observed 131that the aspirin hydrolysis was to be zero order. The decomposition rate of the aspirin tablet containing calcium o o carbasalate was two fold more at 25 C and si;; fold more at 40 C in comparison to the other aspirin tablets. For the same calcium carbasalate tablet »activation energy was two fold (27 kcal). t 7.95 was 6*5 months for calcium carbasalate tablet, 14.5 and 19 months for the other two effervescent tablets and 33,5 months for. o dispersible tablet under the conditions of 25 C and 50 V. relative humidity. The moisture content of the tablets was divided by tablet weight and moisture (mole) /aspirin (mole) was calculated for each batch. The hydrolysis of aspirin ha; increased with the increase of this ratio. The hydolysis' rates have been arranged according to factorial design and Yates method. For the factors of temperature, humidity and interaction F values have been calculated and these have been compared with r table. According to the results', aspirin hydrolysis in all types of tablets has been governed by the temperature mainly, whereas humidity has been found effective for only effervescent tablet ; packaged in plastic tubes. 132