Türkiye ve Kazakistan'da kadın müzisyenlerin yaşadığı sorunların toplumsal cinsiyet bağlamında karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative study of the challenges faced by women musicians in Türkiye and Kazakhstan in the context of gender
- Tez No: 961895
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde, Türkiye ve Kazakistan'daki kadın müzisyenlerin karşılaştıkları mesleki sorunlar toplumsal cinsiyet bağlamında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, 10'u Türkiye'den, 10'u Kazakistan'dan olmak üzere toplam 20 kadın müzisyenle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Katılımcıların yarısı Batı klasik müziği, diğer yarısı ise halk müziği alanında faaliyet göstermektedir. Bulgular, her iki ülkede de kadın müzisyenlerin toplumsal cinsiyet temelli eşitsizliklerle karşı karşıya kaldığını; ancak bu sorunların yoğunluk ve biçim açısından farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Çalışma, kadın müzisyenlerin yapısal düzeyde desteklenmesinin ve toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının güçlendirilmesinin önemine vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comparative analysis of the professional challenges faced by women musicians in Turkiye and Kazakhstan within the context of gender. Using a qualitative research design, semi-structured interviews were conducted with 20 women musicians, equally divided between Western classical and folk music performers. The findings indicate that women in both countries face gender-based inequalities, though the intensity and form vary according to regional and cultural contexts. The study highlights the need for structural support, gender-equality policies, and protective mechanisms to ensure greater professional recognition and equality for women musicians.