Siklodekstrin konuk-konak yapılarını içeren hidrojel-nanofiber temelli hibrit malzemelerin hazırlanması ve hücre uygulamaları
Preparation of hydrogel-nanofiber-based hybrid materials containing cyclodextrin host-guest structures and thei̇r cell applications
- Tez No: 961919
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT BAYRAKCI, DOÇ. DR. ZİYA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Biotechnology, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Kanser, doku çeşitliliği nedeniyle insan sağlığı için patolojik bir tehdit olmuştur, bu nedenle tedavisi büyük bir zorluk oluşturmaktadır. Yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri, hastalar için ilaç dozunu azaltmak, ilaç tedavisinin stabilitesini artırmak ve ilacın yan etkileri en aza indirmek için kanser önleyici ilacın salım profilinin değiştirmektir. Bu sebeple tez çalışmasında, kanser ilaçlarının yan etkilerini en aza indirmek amacıyla suda az çözünen belirli kanser ilaçlarının sudaki çözünürlüklerinin arttırılması amaçlanmıştır. Bunun için bir tür siklik oligosakkarit olan siklodekstrinler kullanılmıştır. Siklodekstrinler kanser ilaçlarıyla konuk-konak kompleksi yapabilen bir boşluk yapısı ve aktif hidroksil grupları içerdiğinden, kanser karşıtı ilaçların salınımlarının incelenmesinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ayrıca, türevlendirilmiş siklodekstrin çeşitleri; hidrojeller, nanofiberler ve hibrit biyomalzemelerin içerisine katkılanarak belirli kanser ilaçlarının salım profilleri incelenmiştir. Bu biyomalzemelerin yüksek gözeneklilik ve geniş yüzey alanı, matrise gömülen ilacın hızla çözünmesini ve salınmasını kolaylaştırmıştır. Bu hızlı çözünme, terapötik seviyeye kısa sürede ulaşmayı sağlarken, ilerleyen saatlerde oluşan yavaş salım fazı ise uzun süreli tedavi etkinliğine katkı sağlamıştır. Biyomalzemeler arasında en iyi salım yapan kanser ilacının Dosetaksel olduğu görülmüştür. pH 1,2 de en iyi salım oranı % 75 ile DMHβ+HEG kriyojeline ait iken pH 7,5 de % 77 ile DMβ+PVA nanofiberine aittir. Öte yandan hücre çalışmalarında en iyi ölüm profili sergileyen ilacın da Dosetaksel olduğu ve salındığında en iyi ölüm profili sergileyen biyomalzemenin de %70,93'e varan oranla kriyojel malzemesi olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar, geliştirilen sistemlerin, hem hızlı başlangıç dozu hem de sürdürülebilir salım sunarak kanser tedavisinde avantaj sağlayabileceğini göstermektedir. Ayrıca, ortam pH'sına ve biyomalzeme yapısına göre salım davranışının değiştiği belirlenmiştir. Bu bulgular, akıllı ilaç taşıyıcı sistemlerin tasarımı açısından yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Cancer poses a pathological threat to human health due to its tissue diversity, thus posing a significant challenge in its treatment. One of the most commonly used methods is to modify the release profile of anticancer drugs to reduce patient doses, increase drug stability, and minimise side effects. Therefore, this thesis aimed to increase the water solubility of certain poorly water-soluble cancer drugs to minimize the side effects of cancer drugs. Cyclodextrins, a type of cyclic oligosaccharide, were used for this purpose. Because cyclodextrins contain a cavity structure and active hydroxyl groups that can form host-guest complexes with cancer drugs, they have a positive impact on studying the release of anticancer drugs. Furthermore, derivatized cyclodextrins have been incorporated into hydrogels, nanofibers, and hybrid biomaterials to investigate the release profiles of certain cancer drugs. The high porosity and large surface area of these biomaterials facilitated the rapid dissolution and release of the drug embedded in the matrix. This rapid dissolution allows therapeutic levels to be reached quickly, while the slow release phase that occurs later contributes to long-term treatment efficacy. Docetaxel was found to have the best release among biomaterials. The best release rate at pH 1.2 was achieved with DMHβ+HEG cryogel, at 75%, while the DMβ+PVA nanofiber, at pH 7.5, was 77%. Furthermore, in cell studies, Docetaxel was also found to have the best lethality profile, and the biomaterial with the best lethality profile upon release was found to be the cryogel, with a rate of up to 70.93%. The results indicate that the developed systems may offer advantages in cancer treatment by providing both a rapid initial dose and sustained release. Furthermore, it was determined that release behavior varies depending on the pH and biomaterial structure. These findings guide the design of smart drug delivery systems.