Eğil tarihi ve arkeolojik kalıntıları
Historical and archaeological remains of Eğil
  1. Tez No: 961920
  2. Yazar: ENGİN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VECİHİ ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Geçmişe yönelik birikimiyle kültürel açıdan birçok ilklere tanıklık eden Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde son zamanlarda başlatılan yoğun arkeolojik çalışmalarla, küresel uygarlığın her aşamasında gelişimine tanıklık eden verileriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Bilimsel etkinliklere konu olmuş alanlarda elde edilen veriler, bölgenin tarihsel ve kültürel önemini belgeler niteliktedir. Eğil gün ışığına çıkarılan toprak derinliğindeki kültürel varlıklarıyla genelde Mezopotamya, özelde Anadolu kültür tarihinde önemli bir yere sahiptir. Eğil hem tarihinde yer edinmiş arkeolojik kalıntılar detaylı ele aldığında; kaleleri, camileri, kiliseleri, kaya mezarları, hamamları, hanları, türbeleri yapıldığı dönemi yansıtması bakımından önem teşkil etmektedir. Bu kalıntılar sadece dönemleri değil aynı zamanda o dönemleri sosyo-kültürel açıdan da bilgi sağlamaktadır. Tez kapsamından Eğil'deki maddi kültür varlıkları, tarih öncesi ve tarihsel sürece ait olmak üzere, bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Southeastern Anatolia Region, which has witnessed many cultural firsts with its accumulation of the past, attracts attention with its data witnessing the development of global civilization at every stage with the intensive archaeological studies that have been initiated recently. The data obtained in the areas that have been the subject of scientific activities are in a quality that documents the historical and cultural importance of the region. Eğil has an important place in the cultural history of Mesopotamia in general and Anatolia in particular with the cultural assets deep in the soil that have been brought to light. When the archaeological remains that have taken place in Eğil's history are examined in detail; its castles, mosques, churches, rock tombs, baths, inns, and mausoleums are important in terms of reflecting the period in which they were built. These remains provide information not only about the periods but also about those periods in terms of socio-cultural aspects. Within the scope of the thesis, the material cultural assets in Eğil have been addressed with a holistic approach, belonging to the prehistoric and historical processes.