Çalışma hayatında ayrımcılıkla mücadelede sendikaların konumu: Kapsayıcılık tartışmaları bağlamında sendikal stratejiler
The status of unions in the struggle against discrimination in work life: Union strategies in the context of inclusivity discussions
- Tez No: 961945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SEVGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ayrımcılık gerek çalışma hayatında gerekse toplumsal düzlemde birlikte yaşamayı zorlaştıran ve toplumsal harmoniyi temelinden sarsan hayati bir problemdir. Ayrımcılık kavramsal olarak farklı tür ve kategorilere ayrılabilmekle beraber özünde bütün olmayı reddeden ve öteki olarak nitelendirilen bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla insani varoluşsal kimlikleri, benlikleri, duyguları, görüşler ve inançları top yekûn bir arada barınmasına izin vermeyen bir kavramdır. Temel insan hakları arasında yer alan örgütlenme hakkından faydalanabilme noktasında da ayrımcılık birçok şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan en önemlileri arasında farklı cinsel yönelimlerinden kaynaklı ayrımcılığa uğrayan bireyler yer almaktadır. Çalışma hayatında birçok ayrımcılıkla karşılaşan cinsel yönelimi farklı bireyler sendikalara ulaşmakta ve sendikal faaliyetlere dahil olma konusunda engellerle karşılaşabilmektedir. Sendikalar sınıf temelli yaklaşımlarıyla dezavantajlı durumda olan bu bireylerin korunmasında ve ayrımcılıkla mücadelelerinde temel rol oynamaktadır. Bu bağlamda çalışmada öncelikle ayrımcılık kavramı detaylı incelenerek boyutları, düzeyleri ve çalışma hayatındaki yansımaları ele alınmıştır. Daha sonra özel bir alan olarak sendikal haklara ulaşmada cinsel yönelim ayrımcılığı açıklanarak, sendikaları bu konudaki tutumları örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Discrimination is a vital problem that makes it difficult to live together both in business life and in society and shakes the social harmony to its core. Discrimination can be conceptually divided into different types and categories, but in essence it has a structure that refuses to be whole and is described as the other. Therefore, it is a concept that does not allow human existential identities, selves, emotions, views and beliefs to coexist as a whole. Discrimination can also occur in many ways in terms of benefiting from the right to organize, which is among the basic human rights. The most important of these are individuals who are discriminated against due to their different sexual orientations. Individuals with different sexual orientations, who face many discriminations in their working lives, may face obstacles in reaching unions and participating in union activities. With their class-based approach, unions play a fundamental role in protecting these disadvantaged individuals and combating discrimination. In this context, the concept of discrimination is first examined in detail in the study, and its dimensions, levels and reflections in working life are discussed. Then, sexual orientation discrimination is explained as a special area in accessing union rights, and the attitudes of unions on this issue are explained with examples.