Farklı mimari proje alternatiflerinin enerji tüketim ve maliyet açısından değerlendirilmesi: Denizli hükümet konağı yarışması örneği
Evaluation of different architectural project alternatives in terms of energy consumption and cost: Denizli goverment office competition as a case
  1. Tez No: 598916
  2. Yazar: ASUMAN CEMİLE KÜÇÜKAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ZORER GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mimari tasarım çok sayıdaki parametrenin optimizasyonuna dayanan, karmaşık bir tasarım sürecidir. Her mimarın parametreler için önem sıralaması farklıdır. Mimari tasarıma getirilen farklı yaklaşımların farklı ekonomik sonuçları olduğu bilinmektedir. Farklı tasarımlara göre hem bina yapım maliyeti hem de kullanıcı fiziksel konforunu sağlamak için harcanan enerji tüketiminin maliyeti değişmektedir. Kısıtlı enerji kaynaklarının verimli kullanılması ve fosil kaynaklı enerji tüketimi sonucunda oluşan zararlı gazların salınımının azaltılması için, mimari tasarımda enerji tüketimini göz önünde bulundurarak tasarım yapılması mimarlar için mesleki bir sorumluluk haline gelmiştir. Tez çalışması kapsamında Denizli Hükümet Konağı Yarışma projesinde dereceye giren 8 adet projenin ısıtma, soğutma ve aydınlatma yükleri Designbuilder adlı simülasyon programı aracılığı ile hesaplanmış, yapı kabuğunun yaklaşık yapım maliyetleri ile beraber değerlendirmesi yapılmıştır. Bu sayede aynı tasarım problemine geliştirilen uygulanabilir proje alternatifleri arasındaki enerji tüketiminin değişimi incelenmiştir. Birinci Bölümde, literatür kısmına ait önemli kısımlar özetlenerek, tezin amacı ve hipotez ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, mimari tasarım süreci ve iklimle dengeli mimari tasarım parametreleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, alan çalışmasının uygulandığı mimari yarışma projesinin konusu itibari ile Hükümet konaklarının tarihçesi ve yapı özellikleri incelenmiş, Hükümet Konaklarında enerji verimli tasarımın önemi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde tez çalışmasında kullanılan yaklaşım açıklanmış, uygulaması yapılmıştır. Beşinci bölümde çalışma kapsamında elde edilen sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Architectural design is a complex design process based on the optimization of a large number of parameters. Each architect has a different order of importance for the parameters. It is known that different approaches to architectural design have different economic consequences. According to different designs, both the cost of construction and the cost of energy to be spent to provide physical comfort for users vary. Designing by considering the energy consumptions in architectural designs has become a professional responsibility for architects in order to have efficient usage of limited energy resources and reduction of emissions of harmful gases resulting from fossil-based energy consumption. In this study, the heating, cooling and lighting consumptions of the 8 projects which competed in an architectural design competition are compared by calculating via design program called Designbuilder. Thanks to this, the energy consumption changes between alternative projects developed for the same purpose were examined. In the first chapter, the important parts of the literature section are summarized and the aim of the thesis and hypothesis are presented. In the second chapter, architectural design process and architectural design parameters balanced with climate are examined. In the third chapter, the structural features and the history of the Government Offices which field researches were applied, as the subject of architectural competition and the type of public structure are examined and the importance of energy efficiency design is mentioned. In the fourth chapter, approach used in the thesis is explained and also applied. In the fifth chapter, results obtained from study are.