Sinop'ta yerel halkın lakerda festivali'nin etkilerine yönelik algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of local people's perceptions on the effects of lakerda festival in Sinop
  1. Tez No: 961956
  2. Yazar: YAVUZ İLKER ÇEPNİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPAY TIRIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada 2024'te düzenlenen Sinop Lakerda Festivali'ne katılım sağlayanların, festivale ilişkin algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda hazırlanan anket aracılığıyla Sinop Lakerda Festivali'ne katılım sağlayanlara yüz yüze ve çevrimiçi ulaşılmaya ve festivale ilişkin algılarının belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde anket tekniğinden yararlanılmıştır. Yapılan çalışmada iki bölümden ve 48 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Araştırma alanı olarak Sinop destinasyonu seçilmiştir. Araştırmanın evrenini, Sinop'ta yaşayan ve araştırmanın veri toplama sürecince Sinop Lakerda Festivali'ne katılan kişiler oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem, 14-17 Kasım 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen ilgili festivale katılan ve erişilebilen bireyler esas alınarak belirlenmiştir. Evreni temsil edecek kabul edilebilir örneklem büyüklüğünü (384 katılımcı) sağlamak için hazırlanan anket festivale katılan kişilere ulaştırılmıştır. Bu çalışmada örnekleme dâhil edilecek bireylerin belirlenmesinde olasılığa dayalı olmayan örneklem yöntemlerinden kolayda örneklem yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın veri toplama süreci sonunda toplam 407 kişiye ulaşılmıştır ve tüm katılımcıların dönütleri araştırma analizlerine dâhil edilmiştir. Araştırma analizleri (SPSS 27.0) sonucunda; araştırmaya katılan kişilerin çoğunluğunu erkek, 45 yaş ve üzeri, lisans düzeyinde eğitime sahip, evli, öğrenci, 0 TL-25000 TL arası gelire sahip ve 16 yıl ve üzeri Sinop'ta yaşayan kişiler oluşturmuştur. Araştırmada faktör analizine ilişkin boyutlar; Ekonomik Faydalar (EF), Festivalin Olumsuz Yanları (FOE), Festival Memnuniyeti ve Sadakati (FMS), Kişisel Faydalar (KF), Toplumun Yaşam Kalitesi (TYK), Algılanan Değer (AD) ve Toplum Gururu (TG) olarak adlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the perceptions of individuals who participated in the Sinop Lakerda Festival held in 2024. For this purpose, a questionnaire was designed and administered both face-to-face and online to reach festival participants and assess their perceptions regarding the event. The survey method was utilized during the data collection phase. The questionnaire used in the study consisted of two sections and a total of 48 questions. The research was conducted in the Sinop destination. The study population comprised individuals residing in Sinop who attended the Sinop Lakerda Festival during the data collection period. The sample was determined based on individuals who participated in the festival between November 14 and 17, 2024, and who were accessible at that time. To achieve an adequate sample size representing the population (384 participants), the questionnaire was distributed to attendees of the festival. A non-probability sampling method, specifically convenience sampling, was employed to select participants. At the end of the data collection process, a total of 407 individuals were reached, and all responses were included in the analysis. According to the results obtained through spss 27.0, the majority of respondents were male, aged 45 and above, held a bachelor's degree, were married, identified as students, had an income between 0 and 25,000 TL, and had been living in Sinop for over 16 years. The dimensions identified through factor analysis were categorized as follows: Economic Benefits (EF), Negative Aspects of the Festival (FOE), Festival Satisfaction and Loyalty (FMS), Personal Benefits (KF), Quality of Life in the Community (TYK), Perceived Value (AD), and Community Pride (TG).