Erken çocukluk döneminde yapay zekâ kullanımıyla ilgili yapılan çalışmaların incelenmesi
Review of studies on the use of artificial intelligence in early childhood
  1. Tez No: 961955
  2. Yazar: ELİF GÖNÜLKIRMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ERGÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı son yıllarda kullanımı oldukça artan ve popülerleşen yapay zekâ teknolojilerinin erken çocukluk dönemi eğitiminde kullanımı kapsamında yapılan uygulamalı araştırmaları ortaya koymaktır. Bu araştırmada uygulamalı yapay zekâ çalışmalarına ulaşabilmek ve çalışmaların derinlemesine incelenebilmesi için sistematik literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında (“Artificial Intelligence”OR“AI”OR“Chatbot”OR“Chatgpt”) AND (“early childhood”OR“young child*”OR“preschool*”OR“kindergarten*”OR“pre-k*”OR“childcare”OR“child care”OR“day care”OR“children”) AND (“education*”) anahtar dizini ile Ebsco, Web of Science ve Scopus veri tabanlarında yer alan çalışmalara erişim sağlanmıştır. Bununla birlikte tez yazma sürecinde kapsamlı bir araştırma yapmak amacıyla Google Akademik'te çeşitli veri tabanlarında yayınlanan makaleler ve kaynaklardan atıflar yapılarak detaylı bir çalışma yapılmıştır. Çalışma kapsamında 2402 kaynağa ulaşılmış ve araştırmanın amacına uygun olması için kaynaklar filtrelenmiş ve son aşamada 10 makale belirlenmiştir. Çalışmalar araştırma amacına uygun bir şekilde incelenmiş, Excel tablosu oluşturulmuş ve veriler kategorilendirilerek tablo doldurulmuştur. Toplanan veriler sistematik literatür taraması protokolüne göre düzenlenmiştir. Elde edilen uygulamalı araştırmalardan elde edilen sonuçlarla erken çocukluk eğitiminde yapay zekâ kullanımının olumlu/olumsuz yönleri, kullanılan yapay zekâ araçları, yapay zekâ kullanımının avantajları, süreçte yaşanan zorluklar ve ileriye yönelik öneriler ortaya konulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre yapay zekânın erken çocukluk dönemi eğitiminde çocukların öğrenme süreçlerine olumlu katkı sağladığı, öğrenme sürelerini hızlandırdığı ortaya konulmuştur. Bunların yanında öğrencilerin öğrendiklerini günlük yaşama aktardıklarında zorlandıkları görülmüştür. Ayrıca yapay zekânın eğitim ortamlarında etkin bir şekilde kullanılabilmesi için öncelikle eğitimcilerin yetkin olması ve ailelerin bilgilendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmanın yapay zekâ araçlarının erken çocukluk dönemi eğitiminde kullanıldığı araştırmaları ortaya koymak amacıyla sistematik literatür taraması yöntemiyle konuyu detaylı olarak ele alması açısından ileride yapılacak erken çocukluk dönemi ve yapay zekâ ile ilgili çalışmalara yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify applied research on the use of artificial intelligence (AI) technologies in early childhood education, which has become increasingly popular in recent years. To find and examine these applied studies, a systematic literature review was conducted. Using the keywords (“Artificial Intelligence”OR“AI”OR“Chatbot”OR“ChatGPT”) AND (“early childhood”OR“young child*”OR“preschool*”OR“kindergarten*”OR“pre-k*”OR“childcare”OR“child care”OR“day care”OR“children”) AND (“education*”), searches were carried out in EBSCO, Web of Science, and Scopus databases. In addition, more articles and references were found through Google Scholar to make the research more comprehensive. A total of 2,402 sources were found. After filtering them based on the aim of the study, 10 articles were selected. These articles were reviewed in detail, the data were entered into an Excel sheet, and categorized based on specific criteria. The results showed the positive and negative aspects of using AI in early childhood education, the tools used, the benefits, the challenges faced, and suggestions for the future. According to the results, AI can support children's learning and help them learn faster. However, children may have difficulty applying what they learn to real life. The study also found that for AI to be used effectively in education, teachers need to be trained, and families should be informed. This study is expected to guide future research on the use of AI in early childhood education.