Yeni nesil savaşlarda siber güvenlik: Rusya-Ukrayna Savaşı örneği
Cybersecurity in new generation wars: The example of the Russia-Ukraine War
  1. Tez No: 961957
  2. Yazar: HAKAN KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, yeni nesil savaşların temel dinamiklerini ve bu bağlamda siber güvenliğin önemini Rusya-Ukrayna savaşı örneği üzerinden analiz etmektedir. Geleneksel savaş yöntemlerinin yanı sıra siber alanın da çatışmaların merkezinde yer aldığı bu savaş, modern savaşların çok boyutlu yapısını gözler önüne sermektedir. Araştırma, yeni nesil savaşların özelliklerini, hibrit savaş ve siber savaş kavramlarını açıklayarak, bu kavramların Rusya-Ukrayna savaşındaki uygulanış biçimlerini detaylı bir şekilde ele almaktadır. Rusya'nın kritik altyapılara yönelik saldırıları, Viasat uydu sistemi gibi stratejik hedeflerin devre dışı bırakılması ve siber propaganda faaliyetleri, bu savaşın siber güvenlik boyutunu güçlendiren unsurlardır. Öte yandan, Ukrayna'nın siber savunma stratejileri, IT Army gibi gönüllü hacker gruplarının organizasyonu ve uluslararası iş birliği, siber alandaki savunmanın etkinliğini göstermiştir. Çalışma ayrıca, uluslararası hukukun siber savaşları nasıl ele aldığına dair hukuki tartışmaları ve mevcut düzenlemelerin eksikliklerini incelemektedir. Rusya-Ukrayna savaşı, siber saldırıların uluslararası barış ve güvenliği nasıl tehdit edebileceğini göstermiş, bu bağlamda uluslararası düzenlemelerin ve siber güvenlik politikalarının güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Savaşın ekonomik, insani ve teknolojik boyutları, siber saldırıların sadece askeri değil, aynı zamanda sosyal ve ekonomik düzeydeki etkilerini de gözler önüne sermektedir. Bu bağlamda, çalışmada siber güvenlik alanındaki teknolojik gelişmeler, uluslararası destek mekanizmaları ve siber savaşların dönüştürücü etkileri kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Rusya-Ukrayna savaşı örneği, siber güvenliğin modern savaşlardaki rolünün ve siber saldırıların ulusal güvenlik stratejilerindeki öneminin anlaşılması için bir vaka çalışması niteliği taşımaktadır. Bu nedenle, siber savaşların uluslararası hukuk çerçevesinde daha net bir şekilde tanımlanması ve bu alanda bağlayıcı düzenlemelerin geliştirilmesi, gelecekteki çatışmaların daha düzenli ve kontrol edilebilir hale gelmesi açısından kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the fundamental dynamics of new generation wars and the importance of cyber security in this context through the example of the Russia-Ukraine war. This war, in which the cyber domain was at the center of the conflicts in addition to traditional war methods, reveals the multidimensional structure of modern wars. The study explains the characteristics of new generation wars, the concepts of hybrid war and cyber war, and examines in detail the application of these concepts in the Russia-Ukraine war. Russia's attacks on critical infrastructures, the disabling of strategic targets such as the Viasat satellite system, and cyber propaganda activities are the elements that strengthen the cyber security dimension of this war. On the other hand, Ukraine's cyber defense strategies, the organization of volunteer hacker groups such as the IT Army, and international cooperation have shown the effectiveness of defense in the cyber domain. The study also examines the legal debates on how international law addresses cyber wars and the deficiencies of existing regulations. The Russia-Ukraine war has shown how cyber attacks can threaten international peace and security, and in this context, it has revealed the need to strengthen international regulations and cyber security policies. The economic, human and technological dimensions of war reveal not only the military but also the social and economic effects of cyber attacks. In this context, the study comprehensively examines technological developments in the field of cyber security, international support mechanisms and the transformative effects of cyber wars. The example of the Russian-Ukrainian war serves as a case study for understanding the role of cyber security in modern wars and the importance of cyber attacks in national security strategies. Therefore, defining cyber wars more clearly within the framework of international law and developing binding regulations in this area are of critical importance for future conflicts to become more orderly and controllable.