Kadınlarda boşanma sonrası yas tepkileri ile kişilik özellikleri ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between post-divorce grief reactions and personality traits and emotion regulation skills in women
  1. Tez No: 961971
  2. Yazar: EZO FİLİZ BAYRAM BAYRAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma boşanma sonrası kadınların yas sürecinin kişilik özellikleri ve duygu düzenleme becerileriyle nasıl ilişkilendirildiğini derinlemesine incelemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan bu çalışma, boşanmanın ardından yaşanan duygusal zorlukları daha iyi fark etmemize ve boşanmış kadınların psikolojik durumu üzerindeki etkilerini daha ayrıntılı bir şekilde değerlendirmemize destek olacaktır. Bununla birlikte, bu çalışma, boşanma sonrası yas ve duygusal bağ üzerine odaklanarak bu alandaki bilgi birikimine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırma evrenini Ankara ilinde yaş sınırı olmaksızın boşanmış kadınlar; örneklemini ise Ankara ilindeki 312 boşanmış kadın oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve Eysenck kişilik anketi ile bilişsel duygu düzenleme ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmada kadınların boşanma sonrası yas tepkileri ile kişilik özellikleri ve duygu düzenleme becerilerinin anlamlı bir şekilde ilişki gösterip göstermediğini ortaya koyabilmek ve ayrılık sonrası yas tepkilerinde kişilik özelliklerinin etkisinin olup olmadığını açıklayabilmek amacıyla ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile grup farklılıkları incelenmiş ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı Analizi gerçekleştirilerek Adımsal Regresyon Analizi ile aralarında ilişki bulunan değişkenlerin birbirlerini yordama düzeyi incelenmiştir. Bu araştırma, kadınların boşanma sonrası yas tepkilerinin birçok değişkenle ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Çocuk sayısı ve yaşam memnuniyeti gibi bazı değişkenler yas tepkileri üzerinde belirgin etkiler yaratırken, velayet durumu ve nafaka gibi diğer değişkenlerin etkisiz olduğu görülmektedir. Ayrıca, kişilik özellikleri ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin de yas tepkilerini anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to thoroughly examine how the grief process of women after divorce is related to personality traits and emotion regulation skills. The study aims to help us better understand the emotional difficulties experienced following divorce and to evaluate in more detail the psychological impact on divorced women. Additionally, this study seeks to contribute to the knowledge base by focusing on grief and emotional attachment after divorce. The research population consists of divorced women living in Ankara without any age restrictions; the sample includes 312 divorced women residing in Ankara. Data collection tools used in the study were a personal information form prepared by the researcher, the Eysenck Personality Questionnaire, and the Cognitive Emotion Regulation Questionnaire. A relational screening model was preferred to determine whether women's grief reactions after divorce significantly relate to personality traits and emotion regulation skills, and to explain whether personality traits affect grief reactions after separation. Accordingly, group differences were examined using OneWay Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Product-Moment Correlation Coefficient Analysis was conducted, and stepwise regression analysis was used to investigate the predictive levels of variables related to each other. This research reveals that women's grief reactions after divorce are associated with many variables. Some variables, such as the number of children and life satisfaction, create significant effects on grief reactions, while other variables, such as custody status and alimony, appear to be ineffective. Moreover, personality traits and cognitive emotion regulation strategies were found to significantly predict grief reactions.