İşletmelerde mali analiz ile finansal performans değerlendirmesi: Bir üretim işletmesi örneği
Financial performance evaluation with financial analysis in businesses: The case of a production enterprise
  1. Tez No: 961979
  2. Yazar: HİLAL YAREN ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.'nin (Ford Otosan) 2020-2024 yılları arasındaki finansal tabloları, mali analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Amaç, şirketin finansal durumu ve performansı hakkında kapsamlı bilgi sunmak ve bu doğrultuda sağlıklı sonuçlara ulaşmaktır. Çalışmada, dikey ve yatay analizlerin yanı sıra oran analizleri de uygulanmış; likidite, faaliyet etkinliği, kârlılık ve borçluluk gibi temel göstergeler üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında, Ford Otosan'ın analiz dönemi boyunca istikrarlı bir büyüme sergilediği, likidite yapısının genellikle güçlü olduğunu ve borç yönetiminde başarılı bir strateji izlediği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, dönemsel olarak bazı göstergelerde dalgalanmalar yaşandığı ve özellikle bazı yıllarda faaliyet verimliliğinde düşüşler meydana geldiği de tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda yapılan genel değerlendirme ile birlikte, şirketin mali performansının güçlü ve zayıf yönleri belirlenmiş; gelecek dönemlere yönelik önerilerde bulunulmuştur. Bu tez, özellikle işletmelerin mali analiz süreçlerine katkı sağlamak ve benzer çalışmalar yapmak isteyen araştırmacılara yol gösterici bir kaynak olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the financial statements of Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. for the years 2020-2024 are evaluated using financial analysis methods. The aim is to provide comprehensive information about the financial position and performance of the company and to reach healthy conclusions in this direction. In addition to vertical and horizontal analyses, ratio analyses were also applied in the study; evaluations were made on key indicators such as liquidity, operating efficiency, profitability and indebtedness. In the light of the data obtained, it has been observed that Ford Otosan exhibited steady growth throughout the analysis period, its liquidity structure was generally strong and it followed a successful strategy in debt management. However, it was also found that there were periodic fluctuations in some indicators and decreases in operating efficiency, especially in some years. With the general evaluation made at the end of the study, the strengths and weaknesses of the company's financial performance were determined and recommendations were made for future periods. This thesis aims to contribute to the financial analysis processes of enterprises and to be a guiding source for researchers who want to conduct similar studies.