Bolu ili broiler (etlik piliç) işletmelerinin ekonomik yapısı, finansal analizi ve tarımsal kredi ihtiyaçlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Broiler on economic structure, financial analysis and the determination of agricultural credit needs of the broiler farms in Bolu province
- Tez No: 120991
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BÜLBÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Doktora Tezi BOLU ÎLÎ BROÎLER (ETLÎK PİLİÇ) İŞLETMELERİNİN EKONOMİK YAPISL FİNANSAL ANALİZİ VE TARIMSAL KREDÎ İHTİYAÇLARININ BELİRLENMESİ ÜZERİNE BÎR ARAŞTIRMA Figen BEŞPARMAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilin Dalı Danışman: Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL Bu araştırma, Bolu ili broiler varlığının % 58'ini karşılayan Merkez ve Mudurnu ilçelerinde yürütülmüştür. Tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemine göre örnek işletme sayısı 72 olarak tespit edilmiş ve bu işletmelerle yapılan anketler sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda, işletmelerin sermaye yapılan, yıllık faaliyet sonuçlan, verimlilik ve kârlılık durumları ile finansal analizleri belirlenmiş ve tarımsal kredi ihtiyaçları tespit edilmiştir. Araştırma alanındaki broiler işletmelerinde aktif sermayenin % 66.10'u işletme sermayesinden,% 33.90' ı da arazi sermayesinden, pasif sermayenin ise % 84.61 'i öz sermayeden ve % 15J9*u da borçlardan oluşmaktadır. İşletmelere ait mali rantabilite % 1.26 ve ekonomik rantabilite ise % 1.07 bulunmuştur. Üretim masrafları içinde en büyük payı % 46.95 ile yem masrafları almış ve bunu % 18.70 ile döner sermaye faizi ve % 15.33 ile civciv masrafları izlemiştir. Araştırmada ortalama canlı ağırlık 1769.8 gr, ölüm oranı % 10.76, yem değerlendirme sayısı 1.88, verim indeksi 185.9 ve nispi kâr 0.79 bulunmuştur. Finansal analiz kapsamında işletmelere ait cari oran 4.2, likidite oranı 4.1, kaldıraç oranı % 15.4, brüt oran % 125.0, sabit oran % 15.0, işletme masraftan oranı % 99.5 ve sermaye devir oranı % 62.7 olarak tespit edilmiştir. 2002, 131 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Broiler, gayrisaf hasıla, tarımsal gelir, rantabilite, yem değerlendirme sayısı, ölüm oranı, cari oran, kaldıraç oranı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PLD.Thesis A RESEARCH ON ECONOMIC STRUCTURE, FINANCIAL ANALYSIS AND THE DETERMINATION OF AGRICULTURAL CREDIT NEEDS OF THE BROILER FARMS IN BOLU PROVINCE Figen BEŞPARMAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof Dr. Mehmet BÜLBÜL This research was conducted in Central and Mudurnu districts which provide 58 % of broiler population in Bolu province. Toe number of the sample arms was determined as 72 by stratified random sampling method and the capital structure, annual activity results, productivity and profitability performances and financial analysis of the broiler farms were introduced and the demand of agricultural credit were calculated by the survey data. The share of operating and land capital in total assets were 66.10 % and 33.90 % while owners' equity and liabilities in total passive capital were recorded as 84.61 % and 15.39 % respectively in the broiler farms. The financial profitability and the economic profitability of broiler arms was found 1.26 % and 1.07 % respectively. The highest ratio in total production cost was caused from feed as 46.95 % and it was followed by interest on circulating capital 18.70 % and chick cost as 15.33 %. It was obtained that the average live weight, death ratio, feed conversion ratio, yield index and relative profitability were found as 1 769.8 g, 1 0.76 %, 1.88, 1 85.9 and 0.79 respectively. In the content of financial analysis, current ratio, liquidity ratio, leverage ratio, gross rate, fixed ratio, operating costs ratio and capital turnover ratio of broiler fiirms were introduced as 4.2, 4.1, 15.4 %, 125.0 %, 15.0 %, 99.5 % and 62.7 % respectively. 2002, 131 page KEY WORDS: Broiler, gross product value, farm income, profitability, feed conversion ratio, death ratio, current ratio, leverage ratio.