Targeting the promoter of the cell division cycle 20 (CDC20) gene to develop oncolytic adenoviruses for cancer therapy
Hücre bölünme döngüsü 20 (CDC20) geninin promotörünü hedef alarak kanser tedavisi için onkolitik adenovirüsler geliştirilmesi
- Tez No: 961995
- Danışmanlar: PROF. DR. GEORGE ERIC BLAIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Leeds
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Cerrahi, radyoterapi ve kemoterapideki ilerlemelere rağmen, çoğu kanser hastasının seyri kötüleşmeye devam etmektedir. Kanser olgularının yaklaşık %50'si mutant p53 genine sahiptir. P53'teki mutasyon, transkripsiyon faktörü işlevinin kaybına ve kontrolsüz hücre bölünmesine ve karsinogeneze yol açmaktadır. Bu nedenle, kanser hücrelerinde p53 yolaklarını hedefleyen terapötik stratejilerin geliştirilmesi kanser tedavisi için faydalı olabilmektedir. İnsan hücre bölünme döngüsü 20 (CDC20) geni p53 tarafından transkripsiyonel olarak baskılanmaktadır. CDC20 proteini, hücre döngüsünün G2'den M fazına geçişinin düzenlenmesinde rol oynamaktadır. CDC20 geninin birçok kanserde upregüle olduğu bildirilmiştir. Bu nedenle, gen bazlı kanser tedavilerinin geliştirilmesi amacıyla CDC20 promotör elemanlarının kullanılması, p53-negatif kanserleri ortadan kaldırmak için yeni bir strateji sağlayabilmektedir. Onkolitik Adenovirüsler kanser tedavisi için umut verici bir yaklaşım sunmaktadır. Çalışmada, Adenovirüs early E1A promotörünün, 200bp veya 1000bp CDC20 promotörü elemanları ile değiştirildiği iki onkolitik Adenovirüs geliştirilmiştir. Bu rekombinant virüsler, virüsün hücre tropizmini genişletmek için Ad5 fibresinin Ad35 fibresiyle değiştirildiği kimerik bir Adenovirüs (Ad5/F35) kullanılarak üretilmiştir. Bu Adenovirüslerin p53 pozitif veya sağlıklı hücreler üzerinde azaltılmış sitotoksik etkileri ve p53-negatif kanser hücrelerini seçici olarak öldürüp öldüremeyeceğinin keşfedilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen bu iki yeni onkolitik Adenovirüsün seçici replikasyon ve hücre öldürme yetenekleri iki izojenik kanser hücre dizisi (HCT116-p53+/+ ve HCT116-p53-/-) üzerinde belirlenmiştir. Monolayer (2D) ve birlikte kültüre edilmiş üç boyutlu (3D) hücre sistemlerinde Ad5/F35-CDC20(1000) rekombinant virüsü HCT116-p53+/+ hücrelerine ve kanser olmayan hücrelere (MCF-10A, MRC5) kıyasla HCT116-p53-/- hücrelerinde yaklaşık iki kat artmış replikasyon ve hücre öldürme kabiliyeti göstermiştir. Ad5/F35-CDC20(200) virüsü de HCT116-p53-/- hücrelerinde önemli ölçüde replikasyon ve hücre öldürme yeteneği göstermiştir. Ayrıca, her iki onkolitik Adenovirüs de, iki boyutlu hücre sistemlerinde p53-pozitif akciğer kanseri hücrelerine (A549) kıyasla p53-negatif akciğer kanseri hücrelerinde (H1299) daha fazla öldürme ve replikasyon kabiliyeti göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Despite advances in surgery, radiotherapy and chemotherapy, the outlook for many patients with common cancers remains poor. Approximately 50% of cancers have a mutant p53 gene. Mutation in p53 leads to loss of transcription factor function and uncontrolled cell division and carcinogenesis. Therefore, therapeutic strategies that target p53 pathways in cancer cells may be of benefit in cancer therapy. The human cell division cycle 20 (CDC20) gene is transcriptionally repressed by p53. Its protein product is involved in the regulation of the G2 to M phase transition of the cell cycle and is upregulated in many cancers. Therefore, use of CDC20 promoter elements to drive gene-based cancer therapies may provide a new strategy to eradicate p53-negative cancers. Oncolytic Adenoviruses offer a promising approach to cancer treatment. Here we designed two oncolytic Adenoviruses in which the viral immediate early E1A promoter was replaced by 200bp or 1000bp elements of the CDC20 promoter. These recombinant viruses were generated from a chimeric Adenovirus type 5 and type 35 (Ad5/F35), in which the Ad5 fibre was replaced with that of Ad35 to expand the cell tropism of the virus. It is aimed to discover whether these Adenoviruses can selectively kill p53-negative cancer cells with reduced cytotoxic effects on p53-positive or non-cancer cells. Selective replication and cell killing abilities of the two novel oncolytic Adenoviruses were determined on two isogenic cancer cell lines (HCT116+/+ and HCT116-/-). In two-dimensional and in co-cultured three-dimensional cell systems, Ad5/F35-CDC20(1000) showed approximately two-fold increased replication and cell killing ability in HCT116-/- cells compared to HCT116+/+ cells and non-cancer cells (MCF-10A, MRC5). Ad5/F35-CDC20(200) also showed significant replication and cell killing in HCT116-p53-/-. Also, the two oncolytic Adenoviruses indicated increased killing and replication ability on p53-negative lung cancer cells (H1299) compared to p53-positive lung cancer cells (A549) in two-dimensional cell systems.