Kadın yoksulluğu ile mücadele stratejisi olarak mikrokredi: Türkiye Diyarbakır Grameen Bank Mikrokredi Projesi örneği
Microcredit as a strategy of women poverty alleviation: The case of Grameen Bank Microcredit Project in Diyarbakır, Turkey
- Tez No: 158570
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÜNLÜK ŞENESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sermayenin kârını arttırmanın yollarını tesis eden neoliberal iktisadi politikalar gelir dağılımındaki adaletsizliğin artmasına ve yoksulluğun derinleşerek küreselleşmesine yol açmıştır. Yoksulluk, toplumsal cinsiyetçi yapılarla da birleşerek kadınların mağduriyetini arttırmış, yoksulluğun kadınlaşması kavramım dolaşıma sokmuştur. Yoksulluk ve kadınlar, yoksulluğu yaratan kurumlardan Dünya Bankası gündeminde de yer almıştır. Yoksullukla mücadele adı altında teşvik edilen mikrokredi projeleri söylemlerini yoksul kadınları girişimci kılarak hem yoksullukla mücadele etme hem de kadınları güçlendirme hedefi üzerine kurmuşlardır. Bu çalışmada hem mikrokredinin ilk uygulaması olan Bangladeş hem de en yeni uygulamalarından olan Diyarbakır örneklerinden hareketle mikrokredi söylem ve pratiğinin eleştirel bir değerlendirilmesi yapılmaktadır. Bu değerlendirme sonucunda mikrokredi projelerinin ne yoksullukla mücadele etmede ne de ataerkil yapıya karşı kadınları güçlendirmede bir iktidar stratejisi olmanın ötesine pek de geçemediği ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Neoliberal economic policies that establish the mechanisms of accelerating the capital accumulation have resulted in deteriorating the already unfair income distribution and deepening and globalizing poverty. Together with the preexisting patriarchal social structure, poverty aggravated the oppression on women, a process generally conceptualized as feminization of poverty. Poverty and women have also taken their place on the agenda of institutions such as World Bank that are themselves the causes behind the increasing poverty. Microredit projects endorsed by World Bank and other similar agencies constructed their discourses on the aims of both reducing poverty and empowering the women. In this thesis that focused on both the first experience of microcredit (Bangladesh) and one of the last ones (Diyarbakır) a critical evaluation of the discourse and practice of microcredit projects has been developed. It has been claimed that microcredit projects, neither in dealing with poverty nor in empowering women vis-â-vis the patriarchal social relations, could have been nothing more than a power strategy.